• 1
  • 2
  • 3
środa, 15 styczeń 2020 17:59

Co łaska, czyli ile dać księdzu po kolędzie?

Napisane przez KR

Trwa okres przyjmowania księży po kolędzie. Wielu parafian ma dylemat jaką kwotę przekazać na rzecz Kościoła. Sprawdziliśmy ile „należy” włożyć do koperty.

 

Polska tradycja przyjmowania księdza po kolędzie wciąż jest kultywowana w naszych domach. Odświętny, przykryty białym obrusem stół, na nim woda święcona, kropidło i zapalone świece, to niezbędne atrybuty przygotowania do wizyty księdza. Zdarza się również, że przed przybyciem kapłana dzieci na stole układają swoje zeszyty do katechezy, oczekując, że dostaną pamiątkowy obrazek. Dobrze, jeżeli w miejscu przyjmowania kolędy na ścianie wisi krzyż. Dobrze jest również, jeżeli przyjmując księdza w naszym domu, jesteśmy przekonani co do swoich poglądów. Jest to bowiem publiczne wyznanie wiary domowników. Ksiądz natomiast przynosi nam błogosławieństwo, wspiera duchowo w życiowych trudach, modli się z nami. W taki sposób księża poznają swoich parafian i ich zdaniem rezygnowanie z kolędy z powodu braku pieniędzy jest dużym błędem.

Ile dać księdzu po kolędzie?
Dylemat dotyczący zasobności koperty jednak pozostaje. Wiadomo, że to ofiara na potrzeby Kościoła, jednak co roku wierni zastanawiają się, jaką kwotę przeznaczyć na ten cel. Z obserwacji wynika, że wiele czynników wpływa na podjęcie decyzji o wysokości ofiary. Inaczej wygląda to w dużych miastach, a inaczej w małych miejscowościach i wsiach. Ogólnie biorąc, są to kwoty od 10 do 100 złotych. W różnym stopniu parafianie angażują się w sprawy Kościoła, zatem i ta przesłanka decyduje ile wkładają do kopert. Przeciętnie jednak w większych miastach są to sumy 30 – 50 złotych, a na wsiach 10 – 20 złotych. Z jednego z przeprowadzonych w ubiegłym roku sondaży wynika, że kolędę przyjmuje 72,3 procent Polaków. 15,8 procent ankietowanych uważa, że to nie pieniądze są najważniejsze, lecz błogosławieństwo i wspólna modlitwa. Według nich o to właśnie chodzi podczas wizyty księdza. Ten bowiem przyjdzie do nas niezależnie od tego, czy przygotujemy ofiarę dla Kościoła.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot