• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 16 styczeń 2020 16:54

Dalszy ciąg konfliktu Sonieczkowo - Radysy

Napisane przez KR

W związku z głośną sprawą konfliktu między schroniskami dla zwierząt w Sonieczkowie i Radysach, przeprowadziliśmy rozmowę z jedną z wolontariuszek zaangażowaną w działalność sonieczkowskiej placówki. Do zaistniałej sytuacji odniósł się również Burmistrz Gminy Jedwabne Adam Niebrzydowski.

 

Wolontariuszka pracująca w Sonieczkowie, pani Elżbieta Ptaszyńska, poinformowała nas, że obecnie w schronisku pod opieką pracowników znajdują się 84 psy odebrane Radysom. Mieszkańcy, poproszeni o pomoc w ratowaniu zwierząt przed wywiezieniem ich do Radys, gdzie panują „skandaliczne i pozbawione wolontariatu warunki”, zapobiegli temu procederowi. Pracownicy Sonieczkowa zarzucili burmistrzowi Jedwabnego, że podpisując umowę z Radysami dotyczącą odławiania bezdomnych psów, brał pod uwagę jedynie kryterium finansowe, nie zastanawiając się przy tym nad dobrem zwierząt. W związku z apelem pracowników sonieczkowskiego schroniska, do protestu masowo przyłączyli się internauci. Według informacji płynących od burmistrza, były to obraźliwe wpisy oraz maile, na które włodarz postanowił nie pozostać obojętnym. Z rozmowy z Sekretarzem Gminy, panem Bogdanem Iwanowskim, który odpowiadał na pytania z upoważnienia burmistrza, dowiedzieliśmy się, jakie kroki prawne w tej sprawie chce podjąć Adam Niebrzydowski.

„Burmistrz Jedwabnego nie jest organem rozstrzygającym spory (jeśli takie istnieją) między podmiotami prowadzącymi działalność o podobnym charakterze. Wszelkie działania, niezależnie od ich charakteru i autora, których jedynym celem jest szykanowanie osób, stosowanie gróźb, wywieranie wpływu na czynności urzędowe, są zgłaszane właściwym organom. Informujemy ponadto, iż w reakcji na zaistniałą sytuację, podejmowane będą kroki prawne zarówno na drodze postępowania karnego, jak i cywilnego” – poinformował nas pan Iwanowski.

Na pytanie, w stosunku do kogo kroki prawne zostaną podjęte, sekretarz nie mógł udzielić jednoznacznej odpowiedzi. „Nie możemy udzielić odpowiedzi w tym zakresie, ponieważ zagadnienie może być przedmiotem postępowania przygotowawczego, a ujawnienie powyższych informacji może naruszyć jego dobro”.

W Sonieczkowie obecnie znajduje się 330 psów, o czym dowiedzieliśmy się od pracującej tam wolontariuszki. Mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, a opiekunowie wychodzą ze zwierzętami na spacery, poprawiając dzięki temu ich kondycję i samopoczucie. Tymczasem w Radysach psów jest około 4 tysiące, co bardzo utrudnia zapewnienie im odpowiednich warunków do życia.

„69 groszy na jednego psa dziennie, to zdecydowanie zbyt mało, aby zapewnić zwierzętom jedzenie, opiekę weterynaryjną, koce itp.” – twierdzi pani Ptaszyńska. Wolontariuszka poinformowała nas, że wszystkie odzyskane z Radys psy zamieszkujące schronisko w Sonieczkowie zostały „wyadoptowane wirtualnie”. Ludzie, którzy to zrobili, co miesiąc będą wpłacać zadeklarowane kwoty na wybranego psa. „To duży sukces” – zapewnia wolontariuszka. Część psów adoptowano fizycznie. Ludzie przyjeżdżają z różnych rejonów kraju. Ostatnio po pieska przyjechali państwo z Krakowa.

„Obecnie celem naszego schroniska jest nagłaśnianie problemu, dążenie do zmiany prawa w Polsce odnośnie opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Sygnalizujemy potrzebę wolontariatu, zwracamy się do mieszkańców o dary dla zwierząt, edukujemy w sprawie zakupu psów z pseudohodowli, proponujemy bezpieczną sterylizację. No i oczywiście zapraszamy do naszego schroniska w celu adopcji piesków” – mówi wolontariuszka.

Zapytana o reakcję na ewentualny pozew ze strony Burmistrza Gminy Jedwabne pani Ptaszyńska odpowiedziała: „Jeżeli burmistrz nas pozwie, Sonieczkowo, przy wsparciu swoich przyjaciół, będzie się bronić”.

W dalszej części rozmowy dowiedzieliśmy się, że w najbliższych planach schroniska jest współpraca z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Kinochłon w Augustowie. 26 stycznia odbędzie się projekcja filmu „Ratujmy Florka”. Po seansie odbędzie się spotkanie z uczestnikami zgromadzonymi na wydarzeniu, którzy z pewnością obdarują prezentami zwierzęta z Sonieczkowa. Przy okazji seansu będzie również okazja do spotkania się z kilkoma psami ze schroniska, które nie boją się przebywać wśród ludzi. Są przyjazne i jak gdyby same zareklamują się do adopcji.

1 komentarz

  • Link do komentarza b-b sobota, 18 styczeń 2020 22:29 napisane przez b-b

    sekretarz gminy Jedwabne bedzie podejmował kroki prawne....
    jakos w to nie wierzę...
    niech najpierw Gmina Jedwabne wyjaśni publicznie zlecenie bestialskiego zabicia suki ze szczeniakami przez weterynarza i myśliwego w XII 2018 i ile na tym obydwie osoby zarobiły

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
Videozoo - Kurier
DrewSot
Drewno opałowe
Weterynarz
KA-MIX