• 1
  • 2
  • 3
piątek, 17 styczeń 2020 10:49

Święto litewskiej formacji OT z udziałem polskich żołnierzy

Napisała
Święto litewskiej formacji OT z  udziałem polskich żołnierzy 1PBOT / KASP1R

W piątek 17 stycznia obchodzona jest rocznica utworzenia Ochotniczych Sił Obrony Kraju - litewskiej formacji OT.W centralnych uroczystościach w Wilnie udział weźmie delegacje Dowództwa WOT oraz poczet z flagą RP wystawiony przez 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Nawiązanie współpracy z Ochotniczymi Siłami Obrony Kraju (lit. Krašto Apsaugos Savanorių Pajėgos, KASP) było naturalnym krokiem w procesie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Litewska formacja funkcjonuje już 29 lat i ma bogate doświadczenie zarówno w organizacji, jak i działaniu. Ponadto oba państwa znajdują się w NATO oraz sąsiadują ze sobą poprzez, strategiczny dla sojuszu, przesmyk suwalski.

W piątek w uroczystościach w Wilnie weźmie udział delegacja na czele z szefem szkolenia WOT płk. Konradem Korpowskim. W uroczystej defiladzie weźmie udział poczet z flagą RP wystawiony przez brygadę OT z Białegostoku. Dzień wcześniej płk Korpowski podpisał z dowódcą KASP płk. Dainiusem Pašvenskasem plan o współpracy. Jego praktyczną realizacją już od 2019 roku zajmuje się 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

Współpraca z Litwą

1 Podlaska Brygada OT jest jedyną brygadą w WOT, która graniczy z krajem partnerskim. Współpraca szczególnie intensywnie rozwinęła się w 2019 roku. W kwietniu, na zaproszenie strony litewskiej, żołnierze 12 batalionu lekkiej piechoty z Suwałk, pierwszy raz w historii WOT, wystartowali w zagranicznych zawodach użyteczno-bojowych. Po dwóch dniach intensywnych zmagań z doświadczonymi zespołami z Litwy, działając poza swoim stałym rejonem odpowiedzialności, żołnierze WOT z Suwałk zajęli 6. miejsce pośród dwunastu drużyn. Fenomenem tych zmagań było to, że odbywały się na terenach cywilnych, m.in. w parku miejskim.

Zaledwie dwa tygodnie później żołnierze 12 batalionu lekkiej piechoty, jako jedyna zagraniczna drużyna OT, wzięli udział w zawodach sekcji rozpoznawczych Recconaissance Course 2019.

W przeciągu kolejnych miesięcy odbyło się kilka wizyt delegacji KASP w 1PBOT. W czerwcu litewscy żołnierze obserwowali współdziałanie pododdziałów 1 Podlaskiej Brygady OT z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej podczas ćwiczenia Dragon-19.

W październiku delegacja 12 blp i kompanii wsparcia obserwowała międzynarodowe ćwiczenia na Litwie. Oprócz żołnierzy KASP w ćwiczeniu uczestniczyli amerykańscy żołnierze Gwardii Narodowej z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim. Uzyskiwanie zgód i pozwoleń na organizację tego ćwiczenia na obiektach cywilnych zajęło im zaledwie 7 dni - mówi dowódca 1 Podlaskiej Brygady OT płk Sławomir Kocanowski.

Litwini mają prawie 30-letnią tradycję funkcjonowania OT. Wypracowali przez ten czas bardzo ciekawe rozwiązania, jeśli chodzi o zabezpieczenie logistyczne oraz organizację ćwiczeń poza obiektami wojskowymi - dodaje płk Kocanowski.

Dzięki współpracy międzynarodowej dobre praktyki z zagranicy możemy adoptować do naszych warunków. W miarę naszego rozwoju ta wymiana przestaje być jednokierunkowa, np. litewscy żołnierze są pod wrażeniem naszego sprzętu, szczególnie tego służącego do reagowania kryzysowego – tłumaczy starszy podoficer dowództwa st. chor. sztab. Grzegorz Bączek.

KASP funkcjonuje od 1991 roku. Liczebność formacji wynosi około 5 500 żołnierzy, z których 90% stanowią ochotnicy, a 10% żołnierze zawodowi. Jej podstawowa struktura składa się z sześciu jednostek ze ściśle określonym rejonem odpowiedzialności. Litewscy żołnierze OT biorą udział w misjach zagranicznych.

źródło:por. Łukasz WILCZEWSKI / 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot