• 1
  • 2
niedziela, 19 styczeń 2020 10:11

Szkolenia rotacyjne w weekend 18-19 stycznia

Napisała
Szkolenia rotacyjne w weekend 18-19 stycznia DWOT

W sobotę 18 stycznia rozpoczęła się druga w tym roku edycja szkoleń rotacyjnych w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

 

Szkolenia potrwają do niedzieli 19 stycznia. Weźmie w nich udział 700 żołnierzy z: 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach, 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży, 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce oraz kompanii: dowodzenia, logistyki, saperów i wsparcia.

Suwalscy Terytorialsi weekend spędzą na ćwiczeniach z taktyki, zapoznając się m.in. z procedurami reakcji na kontakt ogniowy oraz działaniem po zerwaniu kontaktu z przeciwnikiem.

Żołnierze 13 batalionu lekkiej piechoty przejdą szkolenie strzeleckie na strzelnicy kontenerowej. Terytorialsi z kompanii saperów na obiekcie wojskowym w Nowogrodzie będą zapoznawać się z obsługą sprzętu specjalistycznego będącego na wyposażeniu tego pododdziału (m.in. agregatami prądotwórczymi, łodziami desantowymi, masztami oświetleniowymi czy pompami wysokiej wydajności).

Szkolenie będzie prowadzić też kompania 14 batalionu lekkiej piechoty. Zajęcia odbędą się na terenie powiatu hajnowskiego. Żołnierze mają zaplanowane szkolenie na strzelnicy w Nowosadach oraz zajęcia na obiekcie wojskowym w Istoku.

W sobotę żołnierze kompanii dowodzenia pokonają marszem ubezpieczonym trasę ze strzelnicy wojskowej Zielona do kompleksu wojskowego przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku.

Wspólnym tematem dla wszystkich pododdziałów szkolących się w ten weekend są zajęcia z zagrożeń generowanych na współczesnym polu walki przez urządzenia elektroniczne (w szczególności telefony komórkowe i smartwatche).

źródło: por. Łukasz Wilczewski / 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Gruby Benek