• 1
  • 2
poniedziałek, 20 styczeń 2020 11:59

Zima po raz kolejny zaskakuje

Napisane przez KR
Takie widoki mogą się w tym roku nie zdarzyć Takie widoki mogą się w tym roku nie zdarzyć

Każdego niemal roku prasa informuje, że zima zaskoczyła drogowców. Ten rok również nie jest inny. Zima znowu nas zaskoczyła, jednak tym razem nie dużymi opadami śniegu czy siarczystym mrozem, a niezwykle wysoką temperaturą. W lasach można zbierać grzyby.

 

Prognozy traktujące o nadchodzącej do Polski z Syberii zimy 30 – lecia często pojawiały się długoterminowych przewidywaniach synoptyków. Amerykańscy meteorolodzy ostrzegali, że temperatury zimą osiągną – 20 st. C, a opady śniegu będą niezwykle obfite. Symptomy takich prognoz pojawiały się już od listopada, a sroga zima miała utrzymać się aż do lutego. Tymczasem płynie do nas z Afryki ciepłe powietrze. Wysokie, jak na zimową aurę temperatury, obudziły zwierzęta, które o tej porze roku zwykle zapadają w zimową drzemkę, w górach pojawiły się krokusy, na działkach zakwitły róże, a w lasach swoje kapelusze zaczęły odsłaniać grzyby. Internauci zaczęli publikować w sieci fotografie swoich zbiorów – na zdjęciach prezentują kurki, a nawet borowiki. Można prognozować, że ze względu na ocieplenie klimatu grzyby latem pojawią się później, ale utrzymają się później.

Na zachodzie Polski temperatura wyniosła nawet 10 st. C. Wbrew pozorom, takie ocieplenie nie przynosi pozytywnych skutków. Podczas gdy my cieszymy się ciepłymi dniami, pszczelarze z rosnącym niepokojem obserwują wzmożoną aktywność swoich pszczół. Te zdezorientowane budzą się z letargu, myśląc, że jest już wiosna. Może być to niekorzystne dla nich oraz dla ich czerwia, który nie przeżyje ewentualnego nagłego ataku mrozu.

Zima nie spieszy się z nadejściem do Polski, dlatego w najbliższych dniach temperatura wciąż będzie dodatnia.

Gruby Benek