• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 20 styczeń 2020 17:55

Były funkcjonariusz SG z Augustowa skazany

Napisane przez KR

Zapadł wyrok w sprawie byłego funkcjonariusza Straży Granicznej z Augustowa. Mężczyzna był oskarżony o przekraczanie swoich uprawnień oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

Byłemu funkcjonariuszowi Straży Granicznej z Augustowa postawiono zarzuty przekraczania uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się przerzutem papierosów z Litwy. Tego, że mężczyzna miał powiązania z ZGP, nie udało się udowodnić biegłym. Za pozostałe czyny były funkcjonariusz SG trafi na rok i 8 miesięcy do więzienia oraz zapłaci 5 tysięcy złotych grzywny.

Arkadiusz B. był kontrolerem Zespołu do Spraw Przestępstw i Wykroczeń Grupy Operacyjno-Śledczej Placówki SG w Augustowie. Działał na rzecz przemytników papierosów, przekazując im informacje o terminach i rozmieszczeniu patroli. Sytuacja miała miejsce od maja 2015 do lutego 2016 roku.

Sąd uzasadnił swój wyrok tym, że mężczyzna, będąc funkcjonariuszem straży granicznej, czyli de facto funkcjonariuszem publicznym, ujawniał osobom postronnym informacje, które stanowią tajemnicę służbową. Takie działanie nosi więc znamiona znacznego stopnia społecznej szkodliwości czynu.

Przed sądem stanęli również Łukasz W. oraz Rafał K. Ten pierwszy przewoził i handlował papierosami bez akcyzy oraz podżegał Arkadiusza B. do ujawniania tajemnic służbowych. Za swoje działania usłyszał wyrok półtorarocznego pozbawienia wolności. Ma także zapłacić grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych. Drugiemu mężczyźnie nie udało się udowodnić działania w zorganizowanej grupie przestępczej, dlatego został uniewinniony.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot