• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 20 styczeń 2020 20:34

Protesty w sprawie modernizacji drogi

Napisane przez KR

Modernizacja drogi DK16 wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców miasta. Chodzi przede wszystkim o odcinek trasy łączącej Augustów - Sejny i Augustów-Białystok. Augustowianie już zaczęli protestować przeciwko stworzeniu kolejnego łącznika. Nie mają zamiaru dopuścić do jego budowy.

 

Mieszkańcy Augustowa nie chcą, aby powstała kolejna obwodnica miasta. Aby walczyć o zmianę decyzji w sprawie modernizacji drogi DK16, utworzyli Augustowski Obywatelski Komitet Protestacyjny. Członkowie Komitetu swoje niezadowolenie tłumaczą tym, że trasa ma przecinać tereny cenne przyrodniczo i przechodzić przez strefę ciszy , a nawet tuż obok ośrodków wypoczynkowych.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła opracowanie dokumentów niezbędnych do wydania decyzji środowiskowej budowy kolejnej obwodnicy Augustowa. Ma się tym zająć firma, która została wyłoniona w drodze przetargu.

Planowana droga biegnąca z Augustowa do Ogrodnik, ma mieć minimum 7 metrów szerokości i nośność 11,5 tony na oś. Jednak aby tiry nie musiały jechać przez Augustów, planuje się wybudowanie około 6,5-kilometrowej obwodnicy. Inwestycja ma być zrealizowana do 2026 roku.

Mieszkańcy twierdzą, że ta trasa stanie się dla nich koszmarem i będzie stanowiła duże zagrożenie dla rozwoju miasta oraz kanału i Puszczy Augustowskiej. Inwestycja ma się więc odbyć kosztem środowiska oraz mieszkańców. Augustowski Obywatelski Komitet Protestacyjny twierdzi, że w sprawie modernizacji drogi rozpatrywane jest tylko jedno rozwiązanie w kilku niewiele różniących się wariantach.

„Na pewno nie pozwolimy na budowę tej trasy w proponowanych wariantach” – wypowiadał się jeden z uczestników spotkania.

Protestujący twierdzą, że tiry jeżdżące przez cenne przyrodniczo tereny oraz tereny cenne pod względem rekreacyjno-wypoczynkowym, znajdujące się na terenie Augustowa i całego Pojezierza sprawią, że miasto może nawet stracić status uzdrowiska.

Augustowscy radni wystosowali wniosek do burmistrza o zorganizowanie pilnej debaty na temat modernizacji DK 16. Chcą bowiem zapoznać się z proponowanymi lokalizacjami i dokładnie je omówić, aby uniknąć błędów.

Jak poinformował Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza, spotkanie z inwestorem odbędzie się 22 stycznia o godzinie 10:00 w urzędzie miasta. Spotkanie ma charakter otwarty, więc udział w nim może wziąć każdy zainteresowany.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot