• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 21 styczeń 2020 16:33

GDDKiA o nowej obwodnicy Augustowa

Napisane przez KR

Budowa nowej obwodnicy miasta stała się obecnie tematem numer jeden, tak wśród mieszkańców, jak i lokalnych polityków. W związku z tym, jeszcze przed jutrzejszym spotkaniem w Urzędzie Miejskim, zwróciliśmy się do dyrekcji GDDKiA o przedstawienie stanu zaawansowania związanych z inwestycją prac przygotowawczych.

 Obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16 jest elementem szerszego zadania obejmującego modernizację całej „szesnastki” miedzy Augustowem, a granicą państwa w Ogrodnikach. Droga ma zyskać na całej długości szerokość minimum 7 m. (obok powstaną dodatkowe jezdnie dla ruchu lokalnego) oraz nośność 11,5 tony na oś, co ma umożliwić wykorzystanie jej dla ruchu cięższego niż obecnie.

Ma to istotne znaczenie, ponieważ DK16 na odcinku pomiędzy Augustowem a Ogrodnikami jest drogą prawie równoległą do powstającej S61 i także prowadzi na Litwę (w krytycznej sytuacji, np. karambolu, można będzie na nią czasowo przerzucić ruch).

Żeby jednak uniknąć powrotu ciężkiego transportu do Augustowa, w GDDKiA zapadła decyzja, aby zaplanować południowo – wschodnią obwodnicę Augustowa o długości – są to wstępne przymiarki – około 6,5 km., lub więcej, w zależności od wariantu. Planowana realizacja w systemie P&B to lata 2023 (podpisanie umowy) – 2026 (koniec robót).

W pierwszej kolejności ruszył przetarg na wykonanie prac przygotowawczych (dokumentacyjnych) w dość szerokim zakresie.

Chodzi mianowicie o opracowanie Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej wraz z analizą i prognozą ruchu, a także z materiałami do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz dokumentacją geologiczno-inżynierską, na zadanie „Budowa obwodnicy m. Augustów w ciągu drogi krajowej nr 16”.

Przetarg ten został rozstrzygnięty, a umowa na przygotowanie powyższego materiału – podpisana została w dniu 04.12.2019 r. z firmą Value Engineering za 2 035 650 PLN brutto.

Cała DK16 wraz z płd.-wsch. obw. Augustowa ma powstać w latach 2020-2026. Pierwszym modernizowanym odcinkiem, będzie prawdopodobnie fragm. od ul. Turystycznej w Augustowie do Głębokiego Brodu i od Gib do granicy państwa. Następnie odcinek od Głębokiego Brodu do Gib.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot