• 1
 • 2
 • 3
środa, 22 styczeń 2020 14:07

Co droższe, a co tańsze w 2020 roku?

Napisane przez KR

Nowy rok zazwyczaj niesie ze sobą wiele zmian. Często są to zmiany w przepisach, a więc i zmiany w cenach niektórych produktów. Jakie podwyżki czekają nas w roku 2020, a na czym będziemy mogli zaoszczędzić? Lista jest dość długa.

 

Zmiany cen, które czekają nas już w styczniu i wpłyną na zawartość naszych portfeli, to zarówno podwyżki jak i obniżki niektórych kwot. To, czego nie odczujemy w pierwszym miesiącu 2020 roku, dotknie nas już w kolejnych. I chociaż jest się z czego cieszyć, bo w niektórych aspektach będzie taniej, to z drugiej strony w przypadku innych rzeczy będziemy musieli wydać więcej.

Wzrost płacy minimalnej
Osoby, które jako wynagrodzenie otrzymują pensję minimalną mogą liczyć na większe zarobki. Od 1 stycznia 2020 minimalny dochód wyniesie bowiem 2600 zł brutto (około 1870 zł na rękę). Będzie to więc wzrost wynagrodzenia o 350 zł brutto. Dla tych, którzy wykonują pracę na umowę zlecenie również mamy dobre wiadomości. Stawka godzinowa zwiększa się z 14,70 zł do 17 zł brutto.

Waloryzacja emerytur i rent
Emeryci oraz renciści w marcu 2020 roku otrzymają waloryzację świadczeń. Prognozowany wskaźnik waloryzacji to 3,24 proc. Jednak osoby otrzymujące rentę bądź emeryturę na oficjalne informacje dotyczące wzrostu pobieranych kwot muszą poczekać do lutego.

Obniżenie cen gazu
Rok 2020 dla niektórych osób będzie oznaczał obniżenie cen gazu. Klienci PGNiG Obrót Detaliczny mogą liczyć na mniejsze rachunki, ponieważ cena tego surowca zmniejszyła się o 2,9 proc.

Zyskają mikroprzedsiębiorcy
Ci przedsiębiorcy, którzy w minionym roku osiągnęli przychód nie większy niż 120 tys. zł, w tym roku mogą zaoszczędzić. Stanie się tak za sprawą Małego ZUS-u Plus, który wejdzie w życie 1 lutego 2020. Dzięki niemu składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu, a więc w przypadku niektórych właścicieli firm mogą się one znacznie obniżyć.

Dopłaty do zakupu auta
Oszczędności szykują się także dla tych, którzy zamarzyli sobie kupno samochodu elektrycznego lub napędzanego wodorem. W ich przypadku zysk może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko to za sprawą przepisów, które weszły w życie w listopadzie ubiegłego roku. Dzięki nim można otrzymać dofinansowanie na zakup tego typu auta. Taka ulga wynosi 30 proc. ceny zakupu samochodu, przy czym auto elektryczne może kosztować maksymalnie 125 tys. zł (dofinansowanie wyniesie 37,5 tys. zł), zaś wodorowe – 300 tys. zł (dofinansowanie wyniesie 90 tys. zł). Tańsze mają być również auta hybrydowe, dla których stawki podatku akcyzowego obniżono o 50 proc.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
W 2020 roku nadal będą trwały prace nad wprowadzeniem w życie kolejnych etapów Pracowniczych Planów Kapitałowych. Od 1 stycznia w ten projekt zostały zaangażowane firmy, w których zatrudniono 50-249 osób. Od dnia 1 lipca w ten system zostaną zaś wdrożone firmy zatrudniające co najmniej 20 osób. PPK to system długoterminowego oszczędzania, w którym udział bierze pracownik, pracodawca i państwo. Aby móc skorzystać z programu, przedsiębiorcy do dnia 24 kwietnia muszą podpisać umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową, zaś do 11 maja – umowę o prowadzenie PPK.

Zmiana stawek VAT
Od 1 kwietnia 2020 roku czeka nas obniżka cen niektórych produktów spożywczych. Taniej kupimy owoce tropikalne i cytrusowe, pieczywo i ciastka, zupy oraz żywność dietetyczną i homogenizowaną. Dlaczego będzie taniej? Ponieważ wymienione produkty zostaną objęte 5-procentową stawką VAT (w tej chwili jest to 8 proc.). Taniej zaopatrzymy się również w pieprz oraz musztardę. Dla nich stawka VAT obniży się z 23 proc. do 8 proc. Zdrożeją za to owoce morza (wzrost stawki VAT z 5 do 23 proc.).

Wyższe ceny prądu
Nowy rok przyniesie niestety wyższe rachunki za prąd dla klientów Tauronu (miesięcznie ok. 7 zł więcej) oraz klientów Enei i Energi (miesięcznie ok. 9 zł więcej). Ci, którzy korzystają z usług PGE również nie mogą spać spokojnie. Nowy cennik tej firmy czeka bowiem na zatwierdzenie.

Wyższe raty kredytów
Właścicieli kredytów hipotecznych czeka w tym roku niemiła niespodzianka. Raty tych, którzy w 2012 roku skorzystali z programu „Rodzina na swoim”, wzrosną. Jest to związane z końcem okresu państwowych dopłat.

Drożej za wywóz śmieci
Wywóz śmieci podrożeje, ponieważ większość gmin decydowała się na podwyższenie stawek. Będzie to wzrost opłat o kilka, do nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie na gospodarstwo domowe.

Zdrożeje paliwo
Kierowcy w roku 2020 będą musieli liczyć się ze wzrostem cen paliw. Od 1 stycznia zwiększyły się bowiem opłaty paliwowe, co może wiązać się z podwyższeniem przez producentów kwot dla klientów. Kurs dolara i ceny ropy również mogą mieć niekorzystny wpływ na ceny paliw.

Wzrost cen za napoje
Dodatkowa opłata za napoje, czyli tzw. podatek od cukru, to ustalenia projektu nowej ustawy, która ma wejść w życie z dniem 1 kwietnia. Wyższe ceny za napoje będą więc dotyczyły tych produktów, które zawierają substancje słodzące oraz aktywne (kofeina, guarana, tauryna).

Droższe papierosy i alkohol
W roku 2020 o 10 proc. wzrośnie akcyza, co wiąże się ze wzrostem cen alkoholu oraz papierosów. Ci, którzy korzystają z e-papierosów także mogą spodziewać się wzrostu cen za kupowane przez siebie produkty, ponieważ akcyzą zostanie objęty również płyn do nich.

 

21 komentarzy

 • Link do komentarza Zimek piątek, 14 luty 2020 10:52 napisane przez Zimek

  tak wlaśnie myślę i umówiłem się już na spotkanie

 • Link do komentarza Krystian czwartek, 13 luty 2020 22:50 napisane przez Krystian

  Cieszę się, ze jakiś czas temu zacząłem się bardziej interesować tym tematem, bo teraz łatwiej mi komuś doradzić czy samemu podjąć decyzję jesli pojawi się potrzeba

 • Link do komentarza Mika czwartek, 13 luty 2020 22:16 napisane przez Mika

  ja czuję się totalnie niepewnie w kwestii faktoringu, ale mam już na tyle złe dośwaidcczenia z kredytami, że chciałabym się przekonać. Jednak tyle jest nieuczciwych firm na rynku...

 • Link do komentarza Laura czwartek, 13 luty 2020 21:56 napisane przez Laura

  Dajana, a Ty możesz coś podpowiedzieć z własnych doświadczeń dla osoby, która dopiero zaczyna podejście do tematu?

 • Link do komentarza babra wtorek, 11 luty 2020 20:02 napisane przez babra

  @pawelb i oczywiście się ze sobą zgadzamy..:)

 • Link do komentarza pawelb wtorek, 11 luty 2020 18:55 napisane przez pawelb

  zgadza się, ale jest chociażby faktoring, więc można sobie z tym poradzić

 • Link do komentarza Pola poniedziałek, 10 luty 2020 21:21 napisane przez Pola

  @Zimek jak najbardziej, opcji trochę jest, ale tak na prawdę, która będzie dla Ciebie najlepsza to pomoże dobrać doradca. Powodzenia!

 • Link do komentarza Dajana niedziela, 09 luty 2020 18:06 napisane przez Dajana

  najtrudniej zacząć, jak we wszystkim, i to samo odnośnie do faktoringu. Są nadal obawy wśród ludzi, ale zupełnie niepotrzebnie moim zdaniem, bo dobra firma świadczy usługi na wysokim poziomie i uczciwość jest najważniejsza

 • Link do komentarza Zimek niedziela, 09 luty 2020 16:11 napisane przez Zimek

  Dzięki, zacząłem się zagłębiać trochę w ten temat i okazuje się, że to może być dla mnie lepsze rozwiązanie niż myślałem. Jeszcze nie do końca wiem jaki rodzaj z tych faktoringów wybrać, bo słyszałem o kilku ale jakiś obraz zaczyna się klarować

 • Link do komentarza Pola środa, 05 luty 2020 21:30 napisane przez Pola

  Jak najbardziej, kwestia opcji, przegadania oferty z doradcą i dokładnego czytania umów z z warunkami ;)

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
Drewno opałowe
DrewSot
Weterynarz
KA-MIX