• 1
  • 2
  • 3
sobota, 25 styczeń 2020 10:33

Salony kosmetyczne pod lupą – zmiany w polskim prawie

Napisane przez KR

Jeszcze w tym roku możemy spodziewać się nowelizacji Ustawy o wyrobach medycznych z 2010 roku. W rezultacie wiele salonów kosmetycznych może zostać zamkniętych, a pracę straci kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Co przewiduje nowelizacja?

 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej wskazało na konieczność nowelizacji Ustawy o wyrobach medycznych. Już wkrótce zabiegi kosmetyczne oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej będą mogły być wykonywane wyłącznie przez lekarzy. Czego dotyczy nowelizacja dokumentu?

- Powołania Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który miałby szeroki zakres działań, do wycofania danego produktu z rynku włącznie.
- Obowiązkowego edukowania pacjentów o stosowanych produktach.
- Zakaz używania wyrobów zregenerowanych.
- Możliwości pełnej reklamacji stosowanych usług i produktów.

Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych pod koniec 2019 roku, wzbudzając wiele kontrowersji. Obawy dotyczą tego, że wprowadzenie zakazu stosowania niektórych zabiegów w salonach kosmetycznych doprowadzi do niekorzystnych zmian na rynku kosmetologicznym. Zabiegi, podczas których stosowana jest ingerencja w powłoki ciała budzą wątpliwości, dlatego w ustawie znajdzie się zapis, że takie czynności może wykonywać tylko lekarz. Za nieprzestrzeganie zasad będą grozić sankcje administracyjne, a nawet karne.

Salony kosmetyczne nie będą mogły wykonywać, oprócz zastrzyków i wszczepień implantów, również makijażu permanentnego, mezoterapii, depilacji woskiem i regulacji brwi. Te zabiegi uznano bowiem jako czynności naruszające ciągłość ciała. Kosmetyczki nie będą mogły obsługiwać także urządzeń działających na organizm energią elektryczną lub falami magnetycznymi o dużej mocy. W/w sprzęt będą mogli obsługiwać tylko lekarze. Ciekawostką jest, że projekt zmian w ustawie nie obejmuje salonów tatuażu.

Jeżeli zmiany dojdą do skutku, to w bieżącym roku może zniknąć ¾ salonów kosmetycznych, w tym około 50 tysięcy miejsc pracy. Na terenie kraju istnieje około 30 tysięcy salonów wykonujących zabiegi naruszające ciągłość powłok ciała, w których nie pracują lekarze, a jedynie kosmetyczki.

 

11 komentarzy

  • Link do komentarza Ala czwartek, 13 luty 2020 13:04 napisane przez Ala

    A co w takim razie z zawodem kosmetologa? Kosmetolog to nie kosmetyczka, kosmetolog to osoba po studiach, wykfalifikowana i ona też nie bedzie mogła wykonywać nawet głupiej henny?

  • Link do komentarza n czwartek, 13 luty 2020 12:28 napisane przez n

    O tak! ,,Lekarze są niedouczeni, błędnie odczytują USG, nie potrafią postawić właściwej diagnozy, są automatami do wypisywania recept/a tutaj tez się mylą i nie potrafią jej poprawnie wypisać? i wielokrotnie miałam wrażenie, że to też robią bez większego zrozumienia.'' Zgadzam się w 100%! W moim przypadku przy anemii usłyszałam, że mam brać żelazo (mimo, że było w normie) bo jestem bladziutka... Żadnych innych badań... niech zajmą się dokształceniem siebie w zakresie leczenia ludzi!
    Grażyna: ,,Nareszcie tam pracują po miesięcznym kursiku , większość to puste lale po zawodówce, które zarabiają 5-10k w miesiąc , latając w białym kitlu !!!'' To po miesięcznym kursiku czy zawodówce? I nie wiem skąd te 5-10k hahhahahahha... błagam.

  • Link do komentarza eee wtorek, 28 styczeń 2020 08:49 napisane przez eee

    czy ja mam rozumieć, że regulacja brwi , to tylko u lekarza ?
    to jakaś bzdura, zacznę sama robić, albo udam się w szarą strefę i zaproszę zaprzyjaźniona kosmetyczkę do domu.

  • Link do komentarza Wojtek poniedziałek, 27 styczeń 2020 21:17 napisane przez Wojtek

    Aha, bo to że ktoś ma 6 lat studiów ogólnych z medycyny będzie lepiej wykonywał czynności od osoby wykwalifikowanej i wyspecjalizowanej w ko konkretnej dziedzinie.

  • Link do komentarza Jan poniedziałek, 27 styczeń 2020 19:58 napisane przez Jan

    Liposukcja, ewentualnie botox - zgoda, ale zakaz usuwania owłosienia woskiem?! To już przesada!

  • Link do komentarza John Rzyd poniedziałek, 27 styczeń 2020 17:18 napisane przez John Rzyd

    Niech wszystko zniknie z Polski.

  • Link do komentarza Magdaalena poniedziałek, 27 styczeń 2020 15:13 napisane przez Magdaalena

    Michu, chyba jestes lekarzem od siedmiu boleści i cieszysz sie ze będziesz mógł eksperymentować na żywym ciele ! Trzeba nie mieć wyobraźni, zeby wpaść na tak durny pomysł !

  • Link do komentarza Krzychu poniedziałek, 27 styczeń 2020 14:11 napisane przez Krzychu

    Większość młodych lekarzy ucieka z tego kraju, a oni chcą nowelizację zrobić żeby lekarze robili zabiegi. No chyba po przewracało im się w głowie w tym sejmie.

  • Link do komentarza Julia Pustołka poniedziałek, 27 styczeń 2020 13:06 napisane przez Julia Pustołka

    Lekarze są "nienażarci" i chcą zabiegi wykonywać w państwowych szpitalach pobierając za nie pieniądze w gabinetach prywatnych.Okazuje się, nawet 20 zł za regulację brwi jest nie do pogardzenia dla tej nadzwyczajnej kasty partaczy. Wielokrotnie widziałam żle wykonane zabiegi z wypełniaczami i zrozpaczone Klientki. Oni są bezkarni. Chronią siebie tak jak kasta sędziowska i jak każda inna korporacyjna społeczność. Jestem ciekawa jakim cudem z restrykcyjnej ustawy zostali wyłączeni tatuażyści. Przecież jest to ewidentne przerwanie ciągłości skóry i dodatkowo wprowadzanie barwnika "niewiadomego" pochodzenia.
    Lekarze są niedouczeni, błędnie odczytują USG, nie potrafią postawić właściwej diagnozy, są automatami do wypisywania recept/a tutaj tez się mylą i nie potrafią jej poprawnie wypisać? i wielokrotnie miałam wrażenie, że to też robią bez większego zrozumienia. Ludzie ratujcie się jak możecie sami. Mam nadzieję, że powstanie podziemnie kosmetyczne... ODWAGI !!!

  • Link do komentarza Grażyna poniedziałek, 27 styczeń 2020 12:51 napisane przez Grażyna

    Nareszcie tam pracują po miesięcznym kursiku , większość to puste lale po zawodówce, które zarabiają 5-10k w miesiąc , latając w białym kitlu !!!