• 1
 • 2
 • 3
wtorek, 28 styczeń 2020 22:07

Radni Michał Kotarski i Maciej Kaszuba apelują

Napisane przez MK i MK

W imieniu mieszkańców Powiatu, apelujemy do Zarządu Powiatu Augustowskiego i Starosty Augustowskiego o natychmiastową reakcję i sprzeciw wobec wskazanych przez firmę działającą na zlecenie GDDKiA - propozycji przebiegu południowo - wschodniej obwodnicy Augustowa. Apelujemy o poparcie przebiegu drogi zgodnie z wariantem Burmistrza (załącznik nr 1).

 

Kwestia budowy obwodnicy ma wagę strategiczną. W obecnej sytuacji milczenie Zarządu Powiatu Augustowskiego zadziwia i napawa niepokojem. Bezczynność Powiatu może wywołać negatywne konsekwencje dla mieszkańców. Obowiązkiem Zarządu Powiatu i Starosty jest najwyższa dbałość o sprawy ważne dla bezpieczeństwa społeczności.
W ostatnich tygodniach miało miejsce wiele istotnych dla przyszłości Ziemi Augustowskiej wydarzeń. Wykonawca wyłoniony przez GDDKiA przesłał do zaopiniowania 6 wariantów przebiegu drogi.

Wśród proszonych o opinię znalazło się Miasto Augustów, Gmina Augustów, ale również Powiat Augustowski. Burmistrz Miasta Augustowa zajął jednoznaczne stanowisko, sprzeciwiając się przedstawionym wariantom i proponując inny przebieg. Wypowiedział się też Wójt Gminy Augustów. Wypowiedziała się Komisja Rozwoju Rady Miejskiej, jednogłośnie popierając wariant Burmistrza Augustowa.

Na posiedzenie Komisji 22 stycznia zaproszeni zostali przedstawiciele GDDKiA i wykonawcy koncepcji wariantów. Wszystko odbyło się w sposób jawny, transparentny, z udziałem mieszkańców, dziennikarzy i z transmisją online. Grupa mieszkańców zawiązała Komitet protestacyjny przeciwko budowie kolejnej obwodnicy Augustowa, wzywając do zablokowania tego typu inwestycji. Część z nich zmieniła już zdanie i również poparła wariant Burmistrza.

Tymczasem odbyło się spotkanie Zarządu Powiatu z przedstawicielami GDDKiA i wykonawcą koncepcji. Odbyło się jednak za zamkniętymi drzwiami gabinetów Starostwa. Bez udziału mieszkańców, mediów oraz bez żadnego komunikatu ze spotkania. Mieszkańcy oczekują jawności i natychmiastowego stanowiska Zarządu Powiatu w omawianej sprawie. Mijają kolejne dni i tygodnie. To nie czas na chowanie głowy w piasek i uciekanie od odpowiedzialności. To czas na wzięcie odpowiedzialności za najważniejsze kwestie.

W trosce o przyszłość Ziemi Augustowskiej i jej mieszkańców żądamy od Zarządu Powiatu natychmiastowego zajęcia jednoznacznego stanowiska w kwestii budowy południowo – wschodniej obwodnicy Augustowa. Apelujemy o poparcie wariantu Burmistrza Miasta Augustowa, omijającego tereny zamieszkałe oraz najcenniejsze turystycznie i przyrodniczo. Przebieg planowanej trasy poprowadzony jest po gruntach Skarbu Państwa, dzięki czemu unikniemy ingerencji we własność prywatną.

Wyrażamy nadzieję, że Władze Powiatu będą miały odwagę zająć jednoznaczne stanowisko, kierując się troską o przyszłość Ziemi Augustowskiej i jej mieszkańców. Wzmocnijmy głos płynący z Augustowszczyzny, aby zwiększyć szanse na powodzenie naszej wspólnej sprawy.

 

Z poważaniem

Michał Kotarski
Maciej Kaszuba

 

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Kas sobota, 01 luty 2020 09:45 napisane przez Kas

  Starostwo to jeden wielki dramat. Po co ta instytucja?

 • Link do komentarza wdw środa, 29 styczeń 2020 18:33 napisane przez wdw

  ... odbyło się spotkanie Zarządu Powiatu z przedstawicielami GDDKiA ... za zamkniętymi drzwiami gabinetów Starostwa. Bez udziału mieszkańców, mediów oraz bez żadnego komunikatu ze spotkania ... Jawnie i z pompą to tylko do przecinania wstęgi i z wiankami. Może boją się sprzeciwić PISowi i jego koncepcji?

 • Link do komentarza slabs środa, 29 styczeń 2020 14:53 napisane przez slabs

  Mi osobiscie wydaje się iż ta obwodnica ma powstać na potrzeby BAT.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot