• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 30 styczeń 2020 13:20

Pielęgnacyjne vademecum noworodka

Napisała

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

 

Rytuały i pielęgnacja
Bliski kontakt pomiędzy rodzicami i dziećmi w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych często przeradza się w rytuał. Czasem jest on wyciszający i uspokajający, a czasem pobudzający. Jest wtedy pretekstem i sygnałem do zabawy z maluszkiem. Warto podkreślić, że rodzice powinni być świadomi tego, że skóra noworodka nie zawsze jest idealna. Często towarzyszą jej stany przejściowe takie jak: rumień noworodkowy, pokrzywka, trądzik czy nadmierne wysuszenie. Zmiany te mogą pojawić się niezależnie od rodzaju stosowanych kosmetyków. Kluczem w pielęgnacji jest zastosowanie odpowiednich produktów przy jednoczesnym zachowaniu rozsądku w kwestii ilości ich stosowania. Ważne, żeby były odpowiednio dopasowane do potrzeb skóry dziecka.

Kąpiel i wiele emocji
Zwykle noworodki po urodzeniu w szpitalu nie są kąpane, a zatem to rodzice w domu mają wykonać to po raz pierwszy. Aby pierwsza kąpiel przebiegła sprawniej warto skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego. Dobrą porą będzie wieczór, lecz tak naprawdę to rodzice ustalają dogodny czas kąpieli. Według wytycznych może ona odbywać się co dwa-trzy dni w początkowych dniach okresu noworodkowego. To, czego nie da się pominąć w pielęgnacji maluszka – co szczególnie istotne w dniach bez kąpieli – to codzienna toaletka, zwłaszcza okolic pieluszkowych.

Niezbędnik do pielęgnacji, kąpieli noworodka i małego dziecka:
· Przewijak lub inne wygodne miejsce do rozebrania i ubrania dziecka. Przewijak powinien być ustawiony w bezpiecznym miejscu, na stabilnym podłożu. Warto też poszukać miejsca, w którym nie ma przeciągów;
· Małe płatki kosmetyczne;
· Sól fizjologiczna w ampułkach 0,9%
· Aspirator do nosa
· Jałowe gaziki
· Miseczka z ciepłą wodą
· Pieluszki jedno lub wielorazowe
· Mokre chusteczki wodne (stosowane podczas wyjścia z domu)
· Pieluszki tetrowe
· Szczoteczka do czesania włosów
· Nożyczki do paznokci
· Rożek kąpielowy lub dwa ręczniki
Kosmetyki:
· Balsam lub oliwka do ciała, krem pielęgnacyjny okolicy pod pieluszkowej np. Alantan Plus
· Środek dezynfekcyjny do kikuta pępowinowego np. Oktaseptal
Ponadto:
· Wanienka na stojaku z ciepłą wodą (przyjemnie ciepła 37-39 stopni Celsjusza)
· Termometr do wody
Kosmetyki do kąpieli:
· Płyn do kąpieli ciała i włosów
· Myjka kąpielowa lub duże płatki kosmetyczne
· Dwie pieluszki tetrowe (na dno wanienki i do otulenia malca podczas kąpieli)
· Przewijak lub inne wygodne miejsce do rozebrania i ubrania dziecka

Położna na medal to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej istotnym aspektem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

źródło:Monika Majcher

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.