• 1
  • 2
niedziela, 02 luty 2020 14:22

Droga defensywna, czy ofensywna?

Napisane przez RED

Podczas spotkania radnych i mieszkańców z przedstawicielami GDDKiA w sprawie przebiegu korytarzy nowej obwodnicy Augustowa podjęto wątek militarny, czyli znaczenie strategiczne przebudowy całej drogi prowadzącej do przejścia granicznego w Ogrodnikach.

 

Wówczas to radny Tomasz Miklas zastanawiając się nad sensem dyskusji nad czymś, na co być może nie mamy wpływu, ponieważ decyzje o budowie zapadły na szczeblu „natowskim” i międzynarodowym, zadał pytanie: Jeżeli to jest droga militarna, to jaka jest to droga? Czy to jest droga defensywna, czy ofensywna?

Nawiązując do wypowiedzi radnego, nieco szerzej temat strategii wojennych rozwinął obecny na spotkaniu pan Tadeusz Jaworski. Uzasadniając swój sprzeciw wobec budowy drogi, sięgnął między innymi po analizę rozmieszczenia wojsk w północno – wschodniej Polsce, dodał rys historyczny z okresu II Wojny Światowej oraz bezpośrednio odniósł się do wpływu przebudowy na szybkość działań w razie konfliktu.

Pan Jaworski rozważając, czy przebudowana droga zwiększy nasz potencjał obronny, czy też osłabi, powiedział : „Biorąc pod uwagę wypowiedzi sprzed paru lat prezydenta Putina, że jak zechce, to w ciągu 5 dni będzie w Warszawie, to takie budowy skrócą ten czas do 3 dni”.

Jakby nie patrzeć jest to mocny argument.

Gruby Benek