• 1
  • 2
  • 3
piątek, 07 luty 2020 12:22

Jak augustowski szpital przygotowany jest na koronawirusa?

Napisane przez KR

W związku z rosnącym niepokojem dotyczącym niebezpiecznego koronawirusa z Chin, postanowiliśmy sprawdzić, jak augustowski szpital jest przygotowany na ewentualne pojawienie się chorych zakażonych tym wirusem. Wywiadu udzieliła nam dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie, pani Danuta Zawadzka.

 

W jaki sposób augustowski szpital przygotował się na przyjęcie ewentualnych pacjentów z podejrzeniami zarażenia koronawirusem?

Wszystko jest przygotowane zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Ministerstwa Zdrowia.

Gdzie powinni zgłaszać się chorzy, którzy zauważą u siebie niepokojące objawy?

Pacjent, który był w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni lub kontaktował się z osobami, które w ciągu ostatnich 14 dni wróciły z rejonu Wuhan i mają objawy zakażenia, a zaobserwował u siebie wysoką gorączkę powyżej 38 st C, silny kaszel i duszność powinien powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym, na Izbę przyjęć Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego z wcześniejszym powiadomieniem telefonicznym pod numerem 87 6444348. Powyższe objawy u osób nie mających kontaktu z osobami chorymi lub powracającym z rejonu Wuhan sugerują obecność zwykłej grypy lub zachorowań grypopodobnych i ci pacjenci powinni zgłaszać się do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego).

Jakie procedury opracowaliście Państwo na wypadek przyjęcia chorego pacjenta? Jakie kolejno badania muszą być przeprowadzone?

Opracowane są wszystkie procedury zgodnie z wytycznymi. Procedury takie były już opracowywane w latach poprzednich na wypadek zakażenia wirusem Eboli czy SARS, nie są więc dla Szpitala niczym nowym. Nie należy budzić paniki wśród pacjentów, w naszym rejonie nie ma zagrożenia (brak dużego międzynarodowego portu lotniczego, jak też małe prawdopodobieństwo kontaktu z koronawirusem). Badania: przede wszystkim dane z wywiadu dotyczące bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną - następnie potwierdzone badaniem przedmiotowym.

Czy w augustowskim szpitalu zdarzyły się już przypadki osób z podejrzeniami zarażeniem koronawirusem?
Nie zdarzyły się osoby z podejrzeniem zarażenia koronowirusem.

Jakie nastroje panują w szpitalu? Czy lekarze, pracownicy mają jakieś obawy, czy raczej ze spokojem oczekują na rozwój sytuacji?

Nie mają żadnych obaw, obawy dotyczą raczej niepotrzebnej paniki wzniecanej w społeczeństwie, jak też z niedoinformowania społeczeństwa (dostępne informacje na stronie internetowej MZ i Głównego Inspektora Sanitarnego).

„Każdy wirus ulega degradacji podczas mycia rąk i powierzchni użytkowych dostępnymi detergentami. Proszę myć ręce! Przy kaszlu i kichaniu zasłaniać twarz jednorazową chusteczką, którą następnie należy wyrzucić” - apeluje pani dyrektor na zakończenie naszej rozmowy.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
DrewSot
KA-MIX
Weterynarz