Wydrukuj tę stronę
piątek, 07 luty 2020 14:19

Samorządowcy z gmin Sejny i Giby apelują w sprawie obwodnicy

Napisane przez KR

Wójt gminy Giby oraz wójt gminy Sejny chcą spotkać się z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zdaniem samorządowców, planowana inwestycja dotycząca modernizacji DK16 jest problemem nie tylko Augustowa, ale również wyżej wymienionych gmin.

 

Wójt gminy Giby Robert Bagiński uważa, że po remoncie tej drogi sytuacja będzie identyczna z tą, jaka miała miejsce w latach 90., czyli będzie tam bardzo niebezpiecznie i może dochodzić do wielu wypadków. Wspomina, że hałas, który będą generować przejeżdżające tamtędy tiry, to jedna sprawa. Drugą, niemniej istotną, będzie znaczne utrudnienie włączenia się do ruchu na tej trasie. Przypomina, że już w tej chwili, wyłącznie przy przejeżdżających tamtędy samochodach osobowych, ruch na tym odcinku drogi jest bardzo duży. Co więc będzie, jeżeli pojawią się tam dodatkowo samochody ciężarowe?

Starosta sejneński Maciej Plesiewicz również jest zdania, że sprawa przebudowy trasy DK16 wymaga przedyskutowania. Mówi, że mieszkańcy bardzo obawiają się wprowadzenia w tym miejscu stałego tranzytu. Tereny te bowiem służą do życia tamtejszym ludziom i to dzięki nim mogą się utrzymywać, prowadząc np. agroturystykę.

Obaj wójtowie chcą spotkać się z przedstawicielami GDDKiA, aby ci mogli im dokładnie przedstawić swoje plany związane z przebudową odcinka Augustów – Ogrodniki. Zależy im głównie na tym, aby dowiedzieć się, czy stały ruch tirów, któremu są przeciwni, ma zostać przywrócony na stałe, czy jedynie tymczasowo. Jak wspominają samorządowcy, mieszkańcy chcą przebudowy drogi, ale nie chcą wprowadzenia tranzytu. Mają pretensje, że nie jest im proponowana żadna obwodnica. Ich obawy dotyczą generowanego przez samochody ciężarowe hałasu, ograniczenia bezpieczeństwa na tym odcinku drogi oraz tego, że nowo powstała, niekorzystna sytuacja sprawi, że turystyka zaniknie, a oni zostaną pozbawieni środków do życia.