• 1
  • 2
  • 3
sobota, 08 luty 2020 11:17

Inauguracja obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Napisane przez RED

Święto ustanowione ku czci bohaterów antykomunistycznego podziemia obchodzimy 1 marca. Z tej okazji w całym regionie odbędą się uroczystości i wydarzenia upamiętniające bohaterów walki z reżimem. O planowanych przedsięwzięciach informowali w czwartek (6.02) Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i dr hab. Piotr Kardela dyrektor białostockiego oddziału IPN – współorganizatorzy obchodów.

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Podlaskiem

Uroczystości rozpoczną się na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. Tam przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich i podlaskiej młodzieży złożą kwiaty i zapala znicze. 1 marca, prawdopodobnie ok. godz. 12.00 odbędzie się pogrzeb żołnierzy podziemia antykomunistycznego Zygmunta i Lucjana Marchelów. Bracia Marchelowie zostali osadzeni i rozstrzelani po pokazowym procesie „w ekspresowym tempie” w grudniu 1946 r.
- Odnaleźliśmy ich, zidentyfikowaliśmy i stawiamy im pomnik – mówił Piotr Kardela podczas spotkania z dziennikarzami.
Dyrektor IPN poinformował, że w uroczystościach pogrzebowych, prawdopodobnie weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysty koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Usłyszymy „Psalmy dla Niezłomnych” w wykonaniu Suwalskiego Chóru Kameralnego Viva Musica. Koncert będzie transmitowany w Polskim Radiu Białystok, a IPN wspólnie z urzędem marszałkowskim planuje wydać płytę z tego wydarzenia.

Postać majora Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki” w miejskiej przestrzeni

To wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP), Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) i Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK). Jej celem jest upamiętnienie 69. rocznicy śmierci legendarnego dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK. Jest to też inauguracja regionalnych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Banery z wizerunkiem mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki” zostały zawieszone na wieżowcach znajdujących się przy ul. Kopernika i Branickiego. 
- Chcemy pamiętać o naszych bohaterach narodowych, chcemy edukować, i chcemy pielęgnować tradycje niepodległościowe – mówił dyrektor IPN.
Piotr Kardela podkreślał, że postać mjr. Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki” jest symbolem walki z reżimem komunistycznym.

- W powszechnej opinii Polaków, jest osobą, która najbardziej kojarzy się z walkami niepodległościowymi – podkreślał Piotr Kardela.

 Godnie uczcić bohaterów

W organizację tegorocznych obchodów Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych włączył się również Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Artur Kosicki podkreślał, że jako marszałek województwa czuje się w obowiązku współuczestniczyć w przygotowywaniu świąt, których celem jest pielęgnowanie tradycji niepodległościowych.

    -  To jest ważne abyśmy pamiętali o naszych bohaterach i abyśmy tę pamięć pielęgnowali i przekazywali z młodszym pokoleniom – mówił marszałek -  To święto ludzi, którzy oddali życie, abyśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju.
 
Dlatego, jak podkreślał marszałek, jedną z form uczczenia pamięci bohaterów było umieszczenie na dwóch białostockich wieżowcach gigantycznych banerów z wizerunkiem jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów podziemia antykomunistycznego.  

- Jesteśmy winni oddać pamięć i złożyć hołd człowiekowi, który walczył o wolność Polski i został przez reżim komunistyczny potraktowany tak bestialsko. Jesteśmy to winni majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi – mówił marszałek Kosicki.

Marszałek zwrócił się też z apelem do środowisk kwestionujących bohaterstwo majora „Łupaszki” i innych żołnierzy podziemia antykomunistycznego, aby obchodów Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych nie wykorzystywali do celów politycznych.

 - Dzielenie nas, społeczności tak wielokulturowej jest obłudne. Dlatego apeluję, abyśmy czcili naszych bohaterów godnie i z należytym szacunkiem – mówił Artur Kosicki.

 

ak/red.is

Źródło: Wrota Podlasia

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
DrewSot
Weterynarz
KA-MIX