Wydrukuj tę stronę
środa, 12 luty 2020 14:32

W Polsce powstanie sto obwodnic - pięć z nich na Podlasiu

Napisane przez KR

Zgodnie z programem rządowym, w Polsce ma zostać wybudowanych sto nowych obwodnic. Na liście znalazło się pięć podlaskich miejscowości. Gdzie powstaną nowe trasy?
Na Podlasiu powstaną obwodnice w ciągu drogi DK8 między Białymstokiem a Augustowem. Nowe trasy zyskają więc miejscowości Suchowola, Sztabin oraz Białobrzegi. W planach jest również wybudowanie kolejnej obwodnicy Augustowa na odcinku drogi DK16 oraz Zambrowa na odcinku drogi DK63. Przetargi mają ruszyć jeszcze w tym roku.

 

Szczególnie zadowoleni są włodarze Suchowoli, ponieważ ruch związany z przejeżdżającymi przez centrum miasta tirami jest bardzo duży. Jest to ogromne utrudnienie dla mieszkańców tej miejscowości. Taka sytuacja stwarza też duże niebezpieczeństwo. Krajowa droga numer 8, która łączy Białystok z Augustowem i dalej z Suwałkami, ma zostać przebudowana w 2023 roku. Powstała tam obwodnica ma mieć długość około 15 km i skrócić podróż z Białegostoku do Augustowa nawet o 15 minut. Ma być ona dużym odciążeniem nie tylko dla kierowców, ale i dla mieszkańców. Przejazdy tirów zostaną wycofane z terenów zabudowanych, więc zdecydowanie zmniejszy się natężenie ruchu w centrum miasta, a więc tym samym zwiększy się tam bezpieczeństwo i zmniejszy poziom hałasu.

Obwodnica Sztabina będzie liczyła 5,7 km, a jej realizacja jest planowana na lata 2023 - 2025. Obwodnica Białobrzeg będzie wynosiła 5 km. Dla Augustowa planowane jest wybudowanie kolejnej obwodnicy na drodze DK16 . W tej kwestii opinie są jednak podzielone, o czym pisaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach dotyczących tego tematu. Mieszkańcy oraz władze miasta nie chcą zgodzić się bowiem na proponowany wariant przebiegu tej trasy. Ingerowałaby ona w obszary cenne przyrodniczo oraz turystycznie. Zambrów doczeka się wyprowadzenia tranzytu z centrum miasta najpóźniej, bo dopiero w 2023 roku będzie możliwe ogłoszenie przetargu na budowę tej trasy.