• 1
  • 2
środa, 12 luty 2020 14:49

Co ze strefą płatnego parkowania w Augustowie?

Napisane przez KR

Augustowscy radni podjęli nową decyzję w sprawie strefy płatnego parkowania. Kiedy w mieście pojawią się płatne miejsca postojowe?

 

11 lutego odbyła się sesja rady miasta, podczas której radni zdecydowali, że termin wprowadzenia opłat za parkowanie w Augustowie zostanie nieco przesunięty. Wszystko ze względu na to, że nikt nie przystąpił do przetargu na operatora strefy. Płatne parkingi zaczną więc obowiązywać nie od 1 maja, jak to było ustalone wcześniej, ale prawdopodobnie dopiero od 1 lipca 2020 roku.

Parkometry mogą, ale nie muszą, pojawić się w lipcu na augustowskich ulicach. Zależy to głównie od tego, czy uda się wybrać firmę chętną do zarządzania strefą płatnych miejsc postojowych.

Strefa płatnego parkowania obowiązywała w Augustowie od maja 2014 do 30 września 2017 roku. Została ona jednak zlikwidowana. Teraz, po 2-letniej przerwie, radni znów chcą wprowadzenia płatnych parkingów. Według przeprowadzonych przez miasto konsultacji społecznych, chcą tego również augustowianie. Ma to rozwiązać problem braku miejsc postojowych w centrum, szczególnie w sezonie turystycznym.

Dlaczego nikt nie przystąpił do ogłoszonego przez radę miasta przetargu, chociaż początkowo zainteresowanych było około 60 podmiotów?

Tutaj ponosimy konsekwencje wcześniej podjętych uchwał. Przegłosowano taki system pobierania opłat za parkowanie głosami większości i teraz musimy to skonsumować. Czy te dwa miesiące nam uratuje sprawę? I jakie były główne przeszkody, że te podmioty jednak zrezygnowały?” – zapytał radny Adam Sieńko.

Kilka powodów, które w późniejszych rozmowach z wykonawcami się pojawiły, które przyczyniły się między innymi do nieskładania ofert, to był temat utrzymania porządku na miejscach parkingowych, odśnieżania oraz odnawiania oznakowania poziomego. I tutaj firmy po prostu doliczały sobie sporą kwotę na wynajęcie firm, które miałyby to wykonywać.Dodatkowo też, w celu ułatwienia korzystania z parkometrów dla wszystkich mieszkańców, wymagaliśmy specyfikacją, aby one były wyposażone w terminal płatniczy do kart wyposażony również w tzw. PIN Pad, czyli klawiaturę, która umożliwi wprowadzenie PIN-u dla osób, które jeszcze nie mają możliwości płatności zbliżeniowych. Ta opcja parkometru jest jedną z droższych, dlatego rozważamy rezygnację z tej opcji” – wyjaśnił Sebastian Chudowolski, pełniący obowiązki kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM w Augustowie.

Radni chcą wprowadzić nieco modyfikacji do oczekiwań zawartych w dokumentacji przetargowej. Prawdopodobnie zrezygnują z wymogu nakładania obowiązku na potencjalnego wykonawcę utrzymania porządku na miejscach parkingowych oraz wymogu odśnieżania oraz odnawiania oznakowania poziomego. Docelowo będzie się tym zajmować miasto. Możliwe, że w Augustowie pojawi się też tańszy rodzaj parkometrów. Czy te obniżenia oczekiwań sprawią, że firmy przystąpią do kolejnego przetargu i wprowadzenie w życie strefy płatnego parkowania będzie w końcu możliwe? O postępach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.

Gruby Benek