Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 luty 2020 08:46

Wzrost opłat za augustowski żłobek

Napisane przez KR

Już niedługo wejdą w życie nowe stawki za pobyt dziecka w augustowskim żłobku. Rada miasta ustaliła zmianę dotychczas obowiązujących kwot. Teraz ceny pójdą zdecydowanie w górę.

 

Miejscy radni uchwalili, że stawka za pobyt dziecka w żłobku w Augustowie wzrośnie o 50 procent. Dodatkowo poszybować w górę ma również opłata żywieniowa. Dlaczego samorządowcy zadecydowali o tak drastycznych podwyżkach cen? Otóż argumentują to tym, że aktualne stawki nie były zmieniane od 2008 roku, a przez te lata koszty wzrosły nawet o 130 procent. Dlatego, według nich, podniesienie cen było konieczne. Radni z Koalicji Obywatelskiej również byli za wzrostem stawki, ale jedynie o 15 procent. Ich propozycja została jednak odrzucona.

Nowo przyjęta uchwała oznacza, że rodzice, którzy mają lub planują umieścić swoją pociechę w żłobku, co miesiąc będą musieli zapłacić 250 złotych za pobyt dziecka, plus dodatkowo stawkę żywieniową. Ta nie może jednak przekroczyć 7 złotych dziennie. Nowy cennik ma wejść w życie w kwietniu 2020 roku.

Od dyrektora Żłobka nr 1 w Augustowie pani Grażyny Polkowskiej dowiedzieliśmy się, że obecnie opłata żywieniowa wynosi 5 zł. „W tej sprawie to żłobek podejmuje decyzję, jednak nie zamierzamy podwyższać stawki żywieniowej do 7 zł, jak proponują radni. Obliczyliśmy, że podniesienie wyżej wymienionej opłaty do 6 zł całkowicie nam wystarczy. Nie mamy natomiast wpływu na podwyższenie opłaty za pobyt dziecka w żłobku. O tym decydują radni” – poinformowała nas pani dyrektor.

Dowiedzieliśmy się od niej również, że do tej pory w sprawie podwyżek do żłobka nie dotarły jeszcze żadne uwagi rodziców. W chwili otrzymania wytycznych pani dyrektor zaprosi rodziców do podpisania nowych umów. Aktualnie w Żłobku nr 1 w Augustowie przebywa 116 dzieci.