Wydrukuj tę stronę
piątek, 14 luty 2020 13:46

IMGW ostrzega - nadciąga sztorm Dennis!

Napisane przez KR

Dopiero co mieliśmy do czynienia ze sztormem Ciara oraz orkanem Sabine, a znów nad Europę nadciąga kolejny sztorm. Dennis, bo tak został nazwany przez meteorologów, może spowodować kolejne niebezpieczne zjawiska pogodowe w naszym kraju.

 

W lutym pogoda nas nie rozpieszcza. Siejący spustoszenie silny wiatr to główny powód do niepokoju i zmartwień. Podczas sztormu Ciara, który przeszedł nad Europą w miniony weekend, w Wielkiej Brytanii zginęły dwie osoby. Orkan Sabine spowodował zaś wiele zniszczeń. Tym razem nad nasz kontynent przybędzie sztorm Dennis, który nie będzie aż tak silny jak wspomniana wcześniej Ciara, jednak może stworzyć niemałe zagrożenie. Może spowodować np. przerwy w dostawach prądu, utrudnienia w transporcie oraz ryzyko wystąpienia powodzi na obszarach podmokłych.

Przed niebezpiecznymi skutkami zbliżającego się sztormu Dennis ostrzega IMGW. Czego możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Otóż znów ma bardzo silnie powiać, jednak tym razem porywy wiatru nie będą przekraczały prędkości 100 km/h. W Anglii oraz Walii Dennis pojawi się już 15 lutego. Dostanie się również nad Polskę. W naszym kraju wiatr ma osiągać prędkość do 80 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia dla województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.

Podczas nadchodzącego weekendu, oprócz silnych podmuchów wiatru, mają również wystąpić przelotne opady deszczu ze śniegiem i deszczu. W rejonach górskich ma wiać nieco mocniej, bo do 90 km/h, a wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.