Wydrukuj tę stronę
piątek, 14 luty 2020 17:43

Remont wyciągu nart wodnych na wyciągnięcie ręki?

Napisane przez KR

Augustowski wyciąg nart wodnych już od dawna prosi się o gruntowny remont. Na ostatniej sesji rady miasta samorządowcy ponownie podjęli temat modernizacji tego obiektu. Czy wyciąg w końcu doczeka się zasłużonej renowacji?

 

Już od dawna władze miasta planują modernizację wyciągu nart wodnych nad jeziorem Necko. Obiekt został wybudowany w 1999 roku i od tego czasu stał się jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Corocznie tysiące turystów odwiedzających Augustów korzysta z wyciągu. Jednak obiekt ten co kilka lat należy odnawiać, więc na jego utrzymanie przeznaczanych jest sporo funduszy. Powstały przed 20 laty wyciąg jest już przestarzały pod względem technologicznym, ponieważ przy konstruowaniu tego typu obiektów od dawna są już stosowane inne rozwiązania. Słupy augustowskiego wyciągu, zanurzone na dnie jeziora, coraz głębiej się obsuwają, dlatego obiekt co kilka lat musi być remontowany.

Plany całkowitej modernizacji wyciągu trwają od dawna, jednak do tej pory nie udało się ich wdrożyć. Wbetonowanie słupów na stałe w podłoże mogłoby przecież sprawić, że środki finansowe nie byłyby „topione” w kolejne remonty.

Na ostatniej sesji rady miasta o sprawie wyciągu postanowił przypomnieć radny Marcin Kleczkowski.

Jak wygląda sprawa modernizacji wyciągu nart wodnych? Ona nadal nie jest realizowana, a wynika to, jak wiemy z tego, że państwo uchwalili błędnie plan zagospodarowania przestrzennego. Otóż wniosek na modernizację wyciągu polegający na m.in. przebudowie podpór, na których opiera się wyciąg, na budowie fundamentów betonowych dla tych podpór, nie mógł być złożony, ponieważ istnieje bardzo duży mankament w planach zagospodarowania przestrzennego. Okazało się bowiem, że jedna z podpór nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego i wniosek ten nie może być złożony. Ja pytam, jaki jest postęp w tej sprawie?”

Na stawiane przez radnego Kleczkowskiego pytania oraz zarzuty odpowiedział burmistrz Mirosław Karolczuk.

„Powstaje obecnie dokumentacja. Chcę tylko przypomnieć wszystkim, że ten teren, zarówno sam wyciąg jak i elementy pomostu, objęte są tzw. trwałością projektu. Ta trwałość kończy się 14 kwietnia b.r., i po tym terminie można cokolwiek zrobić więcej z tym terenem. Przekazać go w dzierżawę wieloletnią, znaleźć inwestora” – powiedział burmistrz.

Dodał również, że w poprzedniej kadencji były zadawane pytania, co do tego wyciągu i każdy sposób przeniesienia czy dysponowania tym obiektem był przez Urząd Marszałkowski uznany za niemożliwy. Może on pozostać jedynie we własności miasta. Mirosław Karolczuk odniósł się także do kwestii zysków osiąganych przez augustowski wyciąg nart wodnych.

„Zyski osiągane na tym obiekcie to są naprawdę stosunkowo nieduże środki i dopiero większa inwestycja mogłaby spowodować poprawę tego. Co do uwagi, że mogą być problemy przy opracowaniu dokumentacji, to aż się nasuwa pytanie: czyżby jedna z chlub Augustowa była wybudowana niezgodnie z planem miejscowym? Oczywiście jest na to dzisiaj rozwiązanie, bo albo trzeba jedną z tych podpór przestawić tak, żeby znalazła się zgodnie z planem miejscowym, modernizując wyciąg, albo też poprawić plan miejscowy. Ta modernizacja, jeżeli zostanie wykonana, wreszcie załatwi wszystkie problemy związane z tym wyciągiem” – powiedział burmistrz.

Jego zdaniem modernizacja i odpowiednie zagospodarowanie wyciągu byłoby w stanie zwielokrotnić dochody pochodzące z tego obiektu. Trzeba jednak dokładnie przemyśleć decyzję dotyczącą wyboru inwestora. Problem radnych będzie teraz polegał na tym, czy zdecydować się na wydzierżawienie terenu komuś, kto będzie chciał korzystać z planu miejscowego nie wprowadzając żadnych zmian, czy może doprowadzić mimo wszystko do zmiany tego planu i znaleźć inwestora, który zechce postawić większy obiekt. Według Karolczuka, ma to być procedowane w najbliższym czasie.

Mamy na to całkiem ciekawe pomysły. Pewnie znajdzie się wtedy godne też miejsce i wskazanie konkretnie np. parku zdrojowego, żeby wreszcie można było przystąpić do projektu takiego, który spowoduje, że docelowo ten park będzie chlubą Augustowa” – dodał burmistrz.

1 komentarz

  • Link do komentarza Papcio piątek, 14 luty 2020 20:40 napisane przez Papcio

    Wyciąg się doczeka remontu bo można go już sprzedać,lecz najpierw trzeba go sobie zorganizować za publiczne pieniążki,