• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 17 luty 2020 18:01

Czy kobiety ciężarne będą musiały zapinać pasy?

Napisane przez KR
Zdjęcie: PIXABAY Zdjęcie: PIXABAY

Coraz częściej słyszy się o tym, że kobiety w stanie błogosławionym nie powinny być zwalniane z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Czy dojdzie do tego rodzaju zmian w prawie i ciężarne będą zmuszone to robić?

 „Prawo o ruchu drogowym” zawarte w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku wymienia osoby, które zwolnione są z jazdy autem z zapiętymi pasami. Do tej grupy należą kobiety w widocznej ciąży. To, że kobiety ciężarne nie muszą zapinać pasów, to jedynie sugestia, jaką proponuje prawo. Brak pasów w wyżej wymienionej sytuacji nie będzie po prostu karane mandatem. Jednak to, czy kobieta zapnie pasy, czy nie, zależy od jej decyzji i poczucia bezpieczeństwa. Mamy więc tutaj przypadek zetknięcia się prawa ze zdrowym rozsądkiem. Istnieje pogląd, że zapięte pasy w przypadku kobiet w ciąży mogą podczas wypadku negatywnie wpłynąć na płód. Oczywiście może tak się zdarzyć, dlatego istnieją specjalne podkładki pod pasy, które amortyzują szarpnięcie podczas kolizji. Dobrze zapięte pasy niewątpliwie podnoszą bezpieczeństwo.

Amerykańscy badacze, jak również Polacy, którzy parają się problemami ruchu drogowego, stwierdzają jednogłośnie, że kobiety w ciąży będą zdecydowanie bezpieczniejsze podróżując w zapiętych pasach. Stwierdzono, że w wypadkach drogowych ginie więcej dzieci nienarodzonych niż tych, które znajdują się w fotelikach. 50 procent zgonów płodów można uniknąć zapinając pasy.

Badaniami bezpieczeństwa w ruchu drogowym zajmują się w Polsce naukowcy, doktorzy medycyny z uniwersytetów i klinik. Są lekarze, którzy przekonują swoje ciężarne pacjentki o konieczności jazdy w zapiętych pasach, a często wręcz odmawiają wypisania zaświadczenia zwalniającego z tego obowiązku. Twierdzą bowiem, że wszystkie badania i doświadczenia w tym względzie przemawiają za tym, że we właściwy sposób zapięte pasy chronią matkę i dziecko. Do Ministerstwa Infrastruktury coraz częściej wpływają petycje o objęcie w przepisach obowiązkiem zapinania pasów kobiety w ciąży oraz instruktorów nauki jazdy. Czy dojdzie do zmian w prawie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
DrewSot
Weterynarz