• 1
  • 2
  • 3
środa, 19 luty 2020 20:06

"Życzliwi" pomagają zwiększać skuteczność kontroli

Napisane przez KR

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował ostatnio wyniki kontroli zwolnień lekarskich, które były prowadzone w 2019 roku. Okazało się, że „symulantów”, którzy podczas L4 zamiast chorować pracowali, było naprawdę sporo. Jak te wyniki przedstawiają się w samym Augustowie? Znamy dane.

 

W 2019 roku kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS w całej Polsce było łącznie 574,1 tys. Podczas nich było sprawdzane zarówno prawidłowe korzystanie ze zwolnień oraz to, czy wystawiane przez lekarzy zaświadczenia były zasadne. Skutkiem tych kontroli była kwota ponad 207,7 mln zł, która została w funduszu chorobowym na świadczenia dla tych osób, którym faktycznie one przysługują.

Występowały jednak liczne przypadki nieprawidłowego korzystania ze zwolnień lekarskich. Takie nadużywanie polega na tym, że chory podczas trwania zwolnienia pracuje lub wykonuje inne działania, które mogą wydłużyć powrót do zdrowia. W takich przypadkach taka osoba może stracić prawo do świadczenia chorobowego. W ubiegłym roku takie nieprawidłowości wykryte przez ZUS to aż 19,7 tys. przypadków, zaś skutkiem finansowym tej kontroli było 28,9 mln zł.

Innym rodzajem kontroli dokonywanej przez ZUS jest kontrola prowadzona przez lekarzy orzeczników, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby korzystające ze zwolnień naprawdę były niezdolne do pracy w dniu badania. Efektem tej kontroli przeprowadzonej w 2019 roku prawie 20,2 tys. zwolnień lekarskich należało skrócić ze względu na to, że ubezpieczeni byli zdolni do powrotu do pracy. Efektem finansowym wyżej wymienionej kontroli była kwota ponad 8,5 mln zł.

W rozmowie z Katarzyną Krupicką, regionalnym rzecznikiem ZUS województwa podlaskiego, dowiedzieliśmy się, jak sprawa kontroli przedstawia się w Augustowie.
W 2019 r. kontrolerzy wydziału Zasiłków z Oddziału ZUS w Białymstoku przeprowadzili 2850 kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich (670 na podstawie dokumentacji, 2180 kontroli wyjazdowych, czyli przez pracowników ZUS)” – poinformowała nas pani Krupicka.
„Ubezpieczonym z miasta Augustów wydali 3 decyzje zobowiązujące do zwrotu wypłaconego zasiłku – dot. wykonywania dodatkowej pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego. Postępowanie wszczęto z urzędu. Wydali również 1 decyzję o odmowie prawa do zasiłku w wyniku niestawiennictwa ubezpieczonego na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Kontrola prawidłowości orzekania została wszczęta na wniosek Wydziału Zasiłków” – powiedziała pani rzecznik.

Z obserwacji wynika, że skuteczność kontroli przeprowadzanych przez ZUS rośnie z roku na rok. Co ciekawe, dość duży wpływ mają na to również donosy od „życzliwych”. Jest to coraz częstsza forma lokalizowania „symulantów”. A jak się okazuje, donieść mogą wszyscy – współpracownik na współpracownika, niezgadzający się ze sobą wspólnicy, chcący zrobić sobie na złość sąsiedzi. Jak się okazuje, przypadków oraz pomysłów na donoszenie jest mnóstwo. Niektórzy nadsyłają je do ZUS-u np. w formie nagrań wideo oraz zdjęć.

1 komentarz

  • Link do komentarza Kali czwartek, 20 luty 2020 10:17 napisane przez Kali

    Promujecie donosicielstwo ? Brawo...

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
DrewSot
Weterynarz