• 1
  • 2
czwartek, 20 luty 2020 09:09

Tłusty czwartek - dzień, w którym nie trzeba liczyć kalorii

Napisane przez KR

Z konfiturą różaną, dżemem malinowym, marmoladą truskawkową, z powidłami śliwkowymi, czy może mniej tradycyjne - z adwokatem, Nutellą, czekoladą lub kajmakiem – wybór jest naprawdę ogromny. W tłusty czwartek nie trzeba wybierać – można spróbować ich wszystkich!

 

Tłusty czwartek zwany zapustami, to ostatni dzień przed Wielkim Postem. Jest to święto ruchome, które w 2020 roku przypada 20 lutego. Kolejny czwartek po 20. to już Wielki Post, który trwa aż do 12 kwietnia, czyli do Świąt Wielkanocy.

Przesąd głosi, że jeżeli ktoś w tłusty czwartek nie zje chociaż jednego pączka, to przez cały rok omijać go będzie szczęście. Trzeba zatem pamiętać, aby tej tradycji stało się zadość. W tłusty czwartek, oprócz objadania się pączkami, wielu z nas bawi się na dyskotekach lub innych spotkaniach towarzyskich.

Dziś smak pączków znacznie różni się od tych, które dawniej wypiekały gospodynie domowe. W marketach, cukierniach i piekarniach można kupić pączki z różnorakim nadzieniem i różną polewą. Wypiekane są również chruściki, które podobnie jak pączki, są symbolem ostatnich dni przed Wielkim Postem. W tłusty czwartek nikt nie liczy kalorii, więc problem czy wybrać pączki z marmoladą, dżemem czy czekoladą nie istnieje.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek