• 1
  • 2
  • 3
piątek, 21 luty 2020 16:44

Ceny mieszkań coraz wyższe

Napisane przez KR

Od zeszłego roku ceny mieszkań poszybowały w górę. Co jest powodem takiego wzrostu? Dlaczego za własne cztery kąty trzeba aż tak słono zapłacić? Jak sytuacja z kupnem nieruchomości przedstawia się w Augustowie?

 Z obserwacji wynika, że w ciągu jednego roku znacznie wzrosły ceny mieszkań, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Wzrost cen nieruchomości spowodowany jest znaczną podwyżką cen materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny. Rosną również ceny gruntów pod budowę, które podrożały najbardziej. Badania wykazują, że w Polsce najtańsze mieszkania można kupić w Radomiu i Częstochowie, zaś najdroższe w Gdańsku i w Warszawie. W stolicy ceny mieszkań zmierzają do osiągnięcia 10 tys. zł za metr kwadratowy.

Postanowiliśmy dowiedzieć się jak sytuacja na rynku mieszkań przedstawia się w Augustowie. W związku z tym przeprowadziliśmy rozmowy z właścicielami kilku biur nieruchomości.

Wszyscy jednogłośnie twierdzą, że w naszym mieście wzrost cen mieszkań jest zdecydowanie zauważalny. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to odnotowuje się niewiele zgłoszeń, ponieważ używane nieruchomości kupowane są raczej poza agencjami. Jeśli zaś chodzi o rynek pierwotny, to jeszcze pół roku temu w Augustowie sprzedawano mieszkania za kwoty 4500 – 4700 tys. zł za metr kwadratowy. Obecnie wartość nieruchomości wynosi od 5500 nawet do 7 tys. zł za metr kwadratowy.

Dlaczego ceny rosną?

„Popyt czyni cenę” – stwierdziła właścicielka jednej z augustowskich agencji nieruchomości. Główne powody wzrostu cen mieszkań to przede wszystkim wyższe ceny materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny, a także bardzo drogie działki pod budowę. Augustów posiada mało miejsc pod budowę mieszkań, gdzie deweloperzy mogliby rozpocząć realizacje swoich inwestycji.

Wielu młodych augustowian, wbrew pozorom, zostaje w mieście i to właśnie tutaj chce zakładać rodziny. W jednym z biur nieruchomości dowiedzieliśmy się jednak, że w ciągu ubiegłego roku trzykrotnie zdarzyło się, że młodzi ludzie sprzedali swoje stare mieszkania i wyjechali do Ełku lub Suwałk, gdzie ceny nieruchomości są znacznie niższe niż w Augustowie. Na przykład za cenę dwupokojowego mieszkania w naszym mieście można kupić trzypokojowe w Suwałkach lub Ełku.

W większości młodzi klienci na zakup własnego lokum zaciągają kredyty. Starsi natomiast częściej płacą gotówką. Obecnie kredyt na mieszkanie nie stwarza żadnych zagrożeń, ponieważ te kwestie reguluje ustawa deweloperska z 2012 roku. Chroni ona prawa nabywcy lokalu, zawiera wytyczne sporządzania umów między nabywcą a sprzedawcą.

Chwilowo nie ma szans na to, aby ceny mieszkań uległy obniżeniu, a jednak popyt na nie wciąż się nie zmniejsza.

1 komentarz

  • Link do komentarza Darek piątek, 21 luty 2020 23:30 napisane przez Darek

    Spytajcie włodarzy kto blokuje przystąpienie Augustowa do programu mieszkanie plus. Dlaczego nikt nie zauważa potrzeb mniej zamożnych augustowian. Czyżby miejscowe lobby deweloperskie? Brak terenów to bujda. Wystarczy zmienić plan zagospdarowania przestrzennego miasta i będą tereny. Jakoś pani Klepacka znalazła tereny i buduje.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
Weterynarz
DrewSot