• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 25 luty 2020 11:38

Jelenie gubią poroże – sezon poszukiwań rozpoczęty

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Rozpoczął się sezon, podczas którego samce jeleni gubią swoje poroże. Takie zrzuty, znalezione podczas spacerów po lesie, można wykorzystać jako „trofeum” lub nawet sprzedać. Leśnicy ostrzegają jednak, aby zbierać poroże z rozsądkiem, nie narażając tym samym zwierząt na stres.

Przełom lutego i marca to sezon, podczas którego w lasach można znaleźć zrzuty jeleni. Zwierzęta, jak co roku, pozbywają się bowiem swoich poroży. Zaczyna się więc okres, kiedy to podczas wędrówek po lesie można napotkać na bardzo ciekawe znaleziska. Jeśli ktoś będzie miał trochę więcej szczęścia, może natrafić nawet na bardzo imponujące poroże.

Choć dla niektórych może wydawać się to nieprawdopodobne, poroże jest wymieniane przez jelenie co roku. Tak wielki twór, jakim jest niewątpliwa ozdoba tych zwierząt, corocznie musi być wymieniany na nowy, ze względu na zmiany jakie zachodzą w tkankach u podstawy poroża. Kiedy poroże odpada, tworzą się rany, które nie są jednak dla jelenia niczym groźnym. Szybko zarastają, pokrywając się skórą z delikatnymi włoskami. Nowo powstałe poroże pokrywa bardzo unaczyniona skóra, jest więc ono bardzo wrażliwe na ból i wszelkie bodźce. Z biegiem czasu poroże zaczyna jednak kostnieć, a naczynia krwionośne zanikają. Poroże ma to do siebie, że z roku na rok staje się okazalsze, więc im starszy jeleń, tym piękniejszą i większą ozdobą na swojej głowie może się poszczycić.

Znalezienie poroża to, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwe zadanie. Jeśli jednak ktoś, podczas przechadzki w lesie, natknie się na tę przepiękną ozdobę, może ją zachować, co jest zupełnie zgodne z prawem. Taki zrzut można oprawić i powiesić w domu jako ozdobę, lub np. sprzedać. Jedna tyka poroża może ważyć nawet 5 kilogramów, co przy cenie 70 zł za 1 kg poroża może dawać niebagatelną kwotę. Takie zrzuty skupują wyspecjalizowane firmy, aby później przerobić je na biżuterię, ozdoby, czy nawet meble.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Augustów, czego dowiedzieliśmy się od pana Grzegorza Androsiuka, specjalisty ds. ochrony przyrody i łowiectwa, znajduje się ok.  500 sztuk jeleni, w tym około 200 samców.
 
„Zrzut poroża jest procesem naturalnym, dlatego też jego zbiór jest legalny” – mówi pan Androsiuk. Poinformował nas również, że wśród ludzi, którzy zbierają poroża, znajdują się kolekcjonerzy, których marzeniem jest znalezienie pary poroży (lewa i prawa tyka). „Dla myśliwego poroże ma małą wartość materialną, jedynie sentymentalną, związaną z emocjami towarzyszącymi polowaniu” – przekonuje leśnik.  Są jednak ciemne strony takiego zbieractwa. „Negatywnym aspektem poszukiwania poroża przez zatwardziałych zbieraczy jest płoszenie zwierzyny. Dla zdobycia swojego „trofeum” potrafią śledzić jelenia przez kilkanaście kilometrów, idąc po śladach kropli krwi, które zostawia czasami byk po zrzuceniu poroża” – powiedział pan Androsiuk.

Leśnicy apelują więc, aby podczas leśnych wędrówek w poszukiwaniu poroża nie płoszyć zwierząt oraz unikać ostoi zwierzyny, upraw i młodników i innych terenów objętych ochroną, np. rezerwatów przyrody. 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot