• 1
  • 2
  • 3
środa, 26 luty 2020 12:58

Środa Popielcowa – pierwszy dzień postu

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Na 46 dni przed Wielkanocą przypada Środa Popielcowa. Jest to drugi, oprócz Wielkiego Piątku dzień, kiedy obowiązuje ścisły post. W 2020 roku Środa Popielcowa przypada 26 lutego.

W Środę Popielcową wierni uczestniczą we mszy, podczas której ksiądz, posypując im głowy popiołem, tradycyjnie wypowiada słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Popiół oznacza, że to wszystko co nas otacza, co jest niematerialne, przemija, zamienia się w proch. Posypywanie głów popiołem to znak pokuty, a zwyczaj ten sięga VIII wieku.

Podczas Wielkiego Postu należy powstrzymać się od jakościowego i ilościowego spożywania posiłków oraz urządzania hucznych zabaw. Post dotyczy wiernych między 18 a 60 rokiem życia.

Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Rozpoczynający Wielki Post Popielec skłania wiernych do zadumy, do analizy swojego życia i postepowania. To czas refleksji i podejmowania zobowiązań, czas wyciszenia i uświadomienia swojej doczesnej egzystencji.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot