• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 27 luty 2020 16:31

Nowe przepisy dla przyszłych rodziców chrzestnych

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Osoby, które planują zostać chrzestnymi, muszą liczyć się z tym, że już wkrótce będą ich obowiązywały całkiem nowe zasady. Jedna z diecezji już je wprowadziła. Czy inne również dokonają tego rodzaju zmian?

Papieska adhortacja Amoris laetitia powstała w 2016 roku. Ten dokument, zanim został wydany, był szeroko konsultowany ze społeczeństwem, duszpasterzami oraz rodzinami świeckimi. Ściśle określa on warunki, jakie powinny spełniać osoby ubiegające się o zostanie rodzicami chrzestnymi. Taki kandydat musi podpisać oświadczenie, w którym potwierdza, że:

- ukończył 16 rok życia,
- został ochrzczony w Kościele katolickim,
- przyjął pierwszą komunię świętą oraz sakrament bierzmowania,
- wypełnia praktyki religijne,
- uczestniczy w niedzielnej mszy świętej,
- prowadzi życie w zgodzie z wiarą katolicką (w tym nie żyje w związku jedynie cywilnym, niesakramentalnym, w konkubinacie),
- może przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć komunię świętą,
- nie podlega żadnej karze kanonicznej, wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem,
- uczęszczał bądź nadal uczęszcza na katechezę szkolną,
- uczyni wszystko, aby należycie wypełnić przyjmowany obowiązek bycia matką/ojcem chrzestnym.

Druga część oświadczenia jest następnie uzupełniana przez proboszcza parafii, do której należy osoba ubiegająca się o zostanie rodzicem chrzestnym. W swojej adnotacji proboszcz potwierdza, że nie istnieją żadne przeszkody co do przyjęcia przez daną osobę tej odpowiedzialności.

Tego rodzaju zmiany wprowadził już biskup płocki Piotr Libera. Czy pozostałe polskie diecezje zdecydują się na podjęcie podobnych działań? Duchowni zapewniają, że nie musi tak się stać, ponieważ wyżej wymienione wymogi istniały już wcześniej, a nowością jest jedynie forma, w jakiej kandydaci na chrzestnych muszą je potwierdzić. Teraz tego typu warunki również są ustalane, ale jedynie podczas rozmowy księdza z osobą mającą zostać chrzestnym.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot