• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 27 luty 2020 17:00

Koronawirus w Podlaskiem. Gdzie się zgłosić?

Napisała

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych, przypominających zakażenie koronawirusem, mieszkańcy województwa podlaskiego mogą zgłosić się do ośmiu placówek znajdujących się w regionie.

„Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, zgłoś się do szpitala” – apeluje Ministerstwo Zdrowia.

Na Podlasiu osoby zakażone koronawirusem COVID-19 powinny zwrócić się o pomoc do następujących placówek:

1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Szpitalna 12
2. Szpital Wojewódzki im. Stefana Wyszyńskiego w Łomży, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny z Pododdziałem Obserwacyjno-Zakaźnym Dziecięcym, Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11 w Łomży
3. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Kleszczelowska 1
4. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. doc. Adama Dowgirda 9
5. Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Konstytucji 3 Maja 34
6. Szpital Wojewódzki im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Szpitalna 60 w Suwałkach
7. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku, Klinika Obserwacyjno-Zakaźna, ul. Waszyngtona 17 w Białymstoku
8. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Klinika Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii z Pododdziałami: Obserwacyjnym, Zakażonych, ul. Żurawia 14 w Białymstoku.

Jeśli więc zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie – tel. 87 643 32 80
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Augustowie – tel. 87 644 42 00
Oddział Obserwacyjno-Zakaźny w Augustowie – tel. 87 644 43 48

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem: www.gov.pl/koronawirus oraz na stronie www.gis.gov.pl

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Choroba przebiega w sposób ciężki u ok. 15-20 proc. zarażonych, zaś do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych. W grupie najwyższego ryzyka znajdują się osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności choroby przewlekłe. Do zakażenia wirusem dochodzi drogą kropelkową.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot