• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 01 marzec 2020 20:21

Bieg Tropem Wilczym 2020

Napisane przez KC
Fot:  Marek Węgrzynowicz Fot: Marek Węgrzynowicz

Wykazać się dobrą kondycją, zwłaszcza na przełomie nibyzimy i pierwiośnia, kiedy warunki pogodowe bardziej odstraszają niż zachęcają do wyjścia z domu, nie jest łatwo. Tym większe uznanie dla ponad dwustu osób, które stawiły się na starcie obu dystansów augustowskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Towarzyszyło im przynajmniej trzykroć tylu kibiców i osób chcących zamanifestować swoją obecnością szacunek dla naszej historii i przywiązanie do patriotycznych tradycji .

 

Połączenie edukacji historyczno-patriotycznej z rekreacją ruchową to jedna ze specjalności Nadleśnictwa Augustów. Realizujemy tę ideę przede wszystkim na siedemdziesięciokilometrowym Szlaku Orła Białego, jak i na licznych imprezach okolicznościowych .

Nie mogło nas zatem zabraknąć pośród współorganizatorów VIII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Augustów Biegnie Wilczym Tropem – 1 marca nad Neckiem .

Stanowisko Nadleśnictwa przybrało tym razem formę partyzanckiego biwaku, a obsługiwane przez partyzantów-rekonstruktorów „Koło fortun”, zazwyczaj przyrodniczo-leśne, tym razem żądało wiedzy historycznej, głównie z zakresu walk niepodległościowych w Puszczy Augustowskiej. Również żołnierska sprawność oraz znajomość ceremoniału i folkloru wojskowego były dobrze widziane.

Osobną , może nawet dla wielu główna atrakcja była możliwość przyjrzenia się historycznym mundurom i ekwipunkowi, a zwłaszcza wzięcia do rąk polskiego mausera kb wz.98 lub radzieckiej PPSZ -41 .

 

Karol Chodkiewicz

Zdjęcia: Marek Węgrzynowicz

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot