• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 02 marzec 2020 13:12

Kościół ostrzega przed koronawirusem

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Temat niebezpiecznego koronawirusa pojawia się już dosłownie wszędzie. Mówią o tym dziennikarze, politycy, a w Internecie aż roi się od coraz to nowych informacji. Od kilku dni kwestią COVID-19 zajęli się także księża. W kościołach w całej Polsce odczytują bowiem list wystosowany przez Ministra Zdrowia.

Komunikat Łukasza Szumowskiego brzmi następująco:

„Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 st. Celsjusza, kaszel lub duszności, udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 st. Celsjusza i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego. Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji sanepidu lub na infolinię NFZ”.

Apel Ministra Zdrowia jest odczytywany w kościołach jako przestroga dla wiernych. Kapłani w całym kraju instruują swoich parafian, co powinni robić w razie zakażenia i jak się przed nim chronić. Specjalny komunikat wydał również arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Do księży zwraca się on z prośbą, aby informowali oni wiernych, że istnieje możliwość przyjmowania Komunii świętej duchowej lub na rękę. Powiedział również, że jeśli ktoś ma obawy, jest zwolniony z obowiązku korzystania z wody święconej znajdującej się w kropielnicach. Wirus przenosi się bowiem bardzo łatwo i takie czynności mogłyby doprowadzić do zarażenia.

1 komentarz

  • Link do komentarza Parafia poniedziałek, 09 marzec 2020 08:13 napisane przez Parafia

    Zarażeni przewiezieni do Raciborza a mieszkający w Rybniku po przyjezdzie z Włoch chodzili tydzień po Rybniku. Jak każdy czlowiek. Do sklepów. Do kościoła.

    A teraz mówią że wszystkich których mogli zarazić namierzyli

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot