• 1
  • 2
  • 3
środa, 04 marzec 2020 11:41

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Dziś w nocy otrzymano dodatnie wyniki, które potwierdziły wystąpienie koronawirusa u pacjenta w Polsce. O tym, że niebezpieczny wirus dotarł do naszego kraju, poinformował w środę (04.03.) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce” – mówił minister podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. Przypadek ten został stwierdzony u pacjenta z województwa lubuskiego, przebywającego obecnie w szpitalu w Zielonej Górze. Minister zapewniał, że ów pacjent czuje się dobrze. Powiedział również, że wszelkie procedury względem niego zostały dopełnione, a osoby, które miały z nim kontakt zostały poddane kwarantannie domowej. Pacjent, u którego stwierdzono koronawirusa zgłosił się do lekarza i telefonicznie został poinformowany o dalszym postępowaniu. Jak się okazało, człowiek ten przyjechał z Niemiec.

Minister Szumowski w swoim przemówieniu apelował o zachowanie spokoju oraz zdrowego rozsądku. „Mówiliśmy, że koronawirus prędzej czy później się pojawi i tak się stało” – powiedział. „Jeśli chodzi o procedury, nic się nie zmieniło. Jak dostajemy informację o wysokim ryzyku zachorowania, wszystko traktujemy tak samo” – zapewniał minister.

Łukasz Szumowski poinformował, że pacjent, u którego stwierdzono koronawirusa nie znajduje się w grupie bardzo wysokiego ryzyka. Minister nie powiedział jednak w jakim wieku jest pacjent.

W tej chwili w Polsce hospitalizowanych jest 68 osób z podejrzeniem koronawirusa, a około 500 osób jest poddanych kwarantannie. „Te liczby będą się zmieniać dynamicznie, bo podejrzeń mamy sporo” – poinformował minister. Mówił również, że w chwili obecnej pracują wszystkie laboratoria, a średni czas badania wynosi 8 godzin. „Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że w którymś z oddziałów mamy większe obłożenie, mamy procedury, które zwiększają liczbę łóżek zakaźnych w danym szpitalu” – poinformował Szumowski. Do tej pory wykonano ponad 560 testów na obecność koronawirusa.

Przypominamy, że Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot