• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 05 marzec 2020 17:31

Czy szykują się zwolnienia w augustowskich szkołach?

Napisane przez KR

Na ostatniej sesji rady miejskiej podjęto temat zwolnień w szkołach. Czy pracownicy augustowskich placówek mają się czego obawiać?

 

„Docierają do nas informacje o planowanych zwolnieniach pracowników administracyjnych w szkołach. Na przykład w szkole podstawowej nr 3 podobno ma zostać zwolnionych 7 z 30 pracowników administracji kadry pomocniczej” – powiedziała radna Izabela Agnieszka Piasecka.

Ponieważ burmistrz Augustowa był nieobecny na wtorkowej sesji, o potwierdzenie tych doniesień zwróciła się do jego zastępcy, Filipa Chodkiewicza.
„Czy to prawda, że jest to spowodowane zmniejszeniem ilości dzieci w szkole? Proszę o wyjaśnienie, czy w związku z tym zmniejszyła się również powierzchnia do sprzątania i o ile zmniejszyła się ilość posiłków, jeżeli mają być zlikwidowane etaty w kuchni? Jak wygląda też sytuacja w pozostałych placówkach szkolnych?” – pytała radna Piasecka.

Czy faktycznie pracownicy augustowskich szkół powinni zacząć obawiać się o swoje stanowiska? Jednoznacznej informacji w tej kwestii pan Chodkiewicz nie udzielił. Poinformował tylko, że na tę chwilę nie jest w stanie przekazać żadnych szczegółów, ponieważ placówki są dopiero na etapie przygotowywania arkuszy organizacyjnych. Takie dokumenty zawierają informacje o ilości uczniów, oddziałów, pracowników oraz ilości godzin pracy i dopiero po ich złożeniu przez dyrektorów będzie można powiedzieć, czy nastąpią jakieś zmiany w organizacji szkół.

Jeśli chodzi o zwolnienia, to po wstępnej analizie, jeśli chodzi o pracowników, okazało się, że część pracowników w naszych placówkach już jest w wieku emerytalnym, część z nich już jest na emeryturach i jeszcze pracuje, część osób jest zatrudnionych tylko na jeden rok szkolny. Trudno jeszcze nam powiedzieć ile osób stricte straci pracę, a ile wróci na emeryturę, a części wygaśnie po prostu umowa. Ale wszystkie dane najwcześniej będziemy mieli po 19 marca, a ostatecznie 17 kwietnia” – poinformowała zgromadzonych kierownik Wydziału Edukacji i Sportu, pani Anita Szostak.

Zastępca burmistrza zwrócił się jednak do wszystkich, aby nie siali niepotrzebnej paniki.

Apelowałbym do państwa radnych, żeby nie straszyć takimi hasłami. Ja wiem, że to czasem przyjemnie jest stanąć w roli wyimaginowanego obrońcy, natomiast rozmawiajmy o faktach. Na razie nie ma żadnych podstaw żeby o tym rozmawiać” – skwitował.

Jak będzie w rzeczywistości pokażą najbliższe tygodnie.

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Logar
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
PSM-Rekrutacja
DrewSot
KA-MIX