• 1
  • 2
piątek, 06 marzec 2020 11:34

W aptekach brakuje maseczek ochronnych. Jak jest w Augustowie?

Napisała

Pojawienie się koronawirusa spowodowało wśród wielu ludzi niemałą panikę. Jeszcze przed potwierdzeniem jego wystąpienia w Polsce w aptekach w naszym kraju zaczęło brakować maseczek ochronnych oraz środków do dezynfekcji. W tej chwili mamy już pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. Jak sytuacja z dostępnością maseczek przedstawia się na chwilę obecną? Jak w maseczki ochronne zaopatrzone są augustowskie apteki? Sprawdziliśmy to.

Odkąd koronawirus zaczął pojawiać się w coraz większej ilości krajów na całym świecie, zdecydowanie wzrosło zainteresowanie maseczkami ochronnymi. Niesamowity popyt na te produkty spowodował, co było do przewidzenia, wzrost ich cen. W tej chwili na popularnych portalach aukcyjnych ceny maseczek wahają się od 2,99 zł nawet do 89,90 zł za sztukę. Zdarzają się tam również przypadki oszustw, ponieważ w celach zarobkowych niektórzy decydują się sprzedawać zwykłe maseczki chirurgiczne lub przeciwpyłowe jako maseczki chroniące przed koronawirusem, na dodatek nieprzyzwoicie windując ich ceny. To jednak nie przeszkadza kupującym wydawać na nie majątku sądząc, że zapewnią im one ochronę przed zarażeniem.

To ogromne zapotrzebowanie na maseczki ochronne sprawiło, że również niektóre hurtownie medyczne, chcąc więcej zarobić na ich sprzedaży, wypowiadają szpitalom umowy, by podnieść ceny maseczek i sprzedawać je na rynku indywidualnym.

Czy jednak maseczka ochroni nas przed koronawirusem? Otóż nie. Maseczki są zalecane w przypadku podejrzenia zarażenia lub gdy osoba jest już zakażona. Osoby zdrowe nie potrzebują maseczek ochronnych, o ile nie przebywają w tym samym pomieszczeniu, co osoby z podejrzeniem infekcji wirusowej.

Jednak pomimo licznych komunikatów oraz informacji wielu ludzi wciąż myśli, że maseczka ochroni ich przed zachorowaniem. W takiej sytuacji nietrudno jest się domyślić, że maseczek w aptekach brak. W chwili obecnej w Polsce nawet w hurtowniach jest duży problem z ich dostępnością. Jak sytuacja wygląda w Augustowie? Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie.

Jak się okazało, w większości augustowskich aptek próżno szukać maseczek ochronnych. Każdy farmaceuta, z którym rozmawialiśmy, informował nas, że na chwilę obecną maseczek nie ma i nie będzie. Tylko jedna apteka jest w ich posiadaniu. Są to maseczki z filtrem węglowym w cenie 80 zł za sztukę. Inna apteka proponowała jedynie płyny dezynfekujące, które na razie wciąż jeszcze są dostępne. Tylko jeden farmaceuta dał nam nadzieję, że maseczki być może pojawią się u niego w aptece w ciągu tygodnia.

Gruby Benek