• 1
  • 2
  • 3
piątek, 06 marzec 2020 21:59

Będzie łatwiej o L4? Zwolnienie zdobędziesz bez wychodzenia z domu

Napisała

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uzyskać zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy należy osobiście stawić się u lekarza. Rząd planuje jednak wprowadzenie takich zmian, które umożliwiłyby otrzymanie L4 bez wychodzenia z domu.

Nowe rozwiązania, dotyczące sposobu uzyskiwania zwolnień lekarskich, rozpatrywane są w związku z pojawieniem się w Polsce niebezpiecznego koronawirusa. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo L4 będzie można zdobyć jedynie po telefonicznej konsultacji z lekarzem. Osoba chora nie będzie już musiała osobiście pojawiać się w gabinecie, w związku z czym nie będzie ryzykowała pogorszenia swojego stanu zdrowia, a także zmniejszy się ryzyko zarażenia innych osób.

Rozporządzenie, które pozwalałoby na uzyskanie L4 przez telefon jest już przygotowane. Jednak aby nowe przepisy mogły wejść w życie, prezydent musi podpisać specustawę ws. koronawirusa. Rząd zapewnia, że zdaje sobie sprawę z tego, iż takie telefonicznie wydawane zwolnienia mogą prowadzić do nadużyć ze strony pracowników, jednak na pierwszym miejscu stawia zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w sytuacji ewentualnego zagrożenia epidemią koronawirusa.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot