• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 09 marzec 2020 15:15

Kiedy nowy rozkład jazdy?

Napisała

Zmiany w rozkładzie jazdy augustowskich autobusów miały pojawić się z początkiem marca, jednak plany spaliły na panewce. Okazało się, że spółki Necko nie stać bowiem na wprowadzenie do użytku sporządzonego przez siebie nowego rozkładu, dlatego trzeba układać go na nowo. Kiedy zmiany w komunikacji miejskiej wejdą w życie?

Na ostatniej sesji rady miejskiej radny Adam Sieńko apelował o to, aby kolejny raz nie wprowadzać mieszkańców Augustowa w błąd i w końcu ustalić konkrety w sprawie nowych tras autobusów.

„W mojej ocenie takie traktowanie użytkowników komunikacji miejskiej jest co najmniej niepoważne i ludzie oczekują konkretnej informacji. Dlatego sądzę, że podanie tego terminu i przedstawienie powodów takiego traktowania mieszkańców jest zasadne” – mówił wzburzony radny Sieńko.

Dlaczego tempo wprowadzania zmian rozkładu jazdy jest takie powolne? Na to pytanie starał się odpowiedzieć zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz. Tłumaczył on, że wariant rozkładu zaproponowany przez spółkę Necko został poddany analizie finansowej, czyli badaniu jakie koszty będą potrzebne w celu jego wdrożenia oraz czy będzie wymagał on dopłat z budżetu miasta, czy być może wzrostu cen biletów.

O dokładniejsze wyjaśnienie całej sprawy został poproszony prezes spółki Necko, pan Krzysztof Poskrobko.

„Rzeczywiście przygotowaliśmy nowy rozkład jazdy, który został bardzo pozytywnie przez radnych odebrany. Wyliczyliśmy również koszty wdrożenia tego nowego rozkładu. Zakładałby więc on wzrost przebiegu pojazdów i wzrost kosztów o około 20 procent w stosunku do roku poprzedniego. Taka kwota nie może w tej chwili być wydatkowana przez spółkę z uwagi na to, że od miesiąca października albo już pod koniec września zabrakłoby spółce środków na paliwo. W związku z tym w tej chwili trwają analizy i obliczenia do kolejnego alternatywnego rozkładu jazdy, który pogodziłby potrzeby mieszkańców, ale również sytuację finansową spółki” – tłumaczył pan Poskrobko.

„Dodatkowym problemem jest również kwestia techniczna. Otóż na wdrożenie nowego rozkładu i przeprogramowanie tablic potrzebujemy około 2-3 tygodni. To wynika z faktu, że oprzyrządowanie i program komputerowy, który obsługuje te tablice pochodzi sprzed 15 lat. Tylko dwie spółki w Polsce się tym zajmują. Zakładam, że do końca miesiąca przedstawimy już nowy rozkład, który uwzględniałby możliwości finansowe spółki” – poinformował prezes.

Zapytany przez radną Aleksandrę Marię Sigillewską o to, ile wynosi wspomniane 20 procent, odpowiedział, że „komunikacje oscylują w granicach 1,5 miliona złotych rocznie, więc jeśli wzrost kosztów nastąpi o 20 procent, to mówimy o kwocie 300 tysięcy złotych w skali roku”.

Czy po ustaleniu i wdrożeniu nowego rozkładu jazdy autobusów mieszkańcy Augustowa w końcu będą mogli mieć pewność, że będzie on już rozkładem stałym?

„Praca z komunikacją miejską nigdy nie jest zakończona dlatego myślę, że w okresie jesiennym będziemy zmuszeni do tego, żeby zweryfikować stopień wypełnienia autobusów i analizować nieustannie koszty funkcjonowania, bo dane statystyczne pokazują, że jednak znaczna ilość mieszkańców Augustowa nie jeździ autobusami” – powiedział pan Poskrobko.

Kiedy ostatecznie zostanie wprowadzony nowy rozkład jazdy? Prezes spółki Necko zapewnił, że do końca marca zostaną opracowane wszystkie jego szczegóły, a w życie wejdzie on z dniem 1 kwietnia.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Pasażer środa, 11 marzec 2020 18:48 napisane przez Pasażer

    Był stary rozkład jazdy,było dobrze,trzeba było wprowadzić kilka drobnych poprawek i byłoby bardzo dobrze,ale komuś zachciało się ułożyć nowy i zamiast bardzo dobrze jest do niczego i pieniążki włożone w błoto,ale w urzędzie miasta pracują mądrzy i wykształceni ludzie.

  • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 09 marzec 2020 19:58 napisane przez Mieszkaniec

    Spółka Necko spłaca dług po swoich poprzednikach,szuka oszczędności i dlatego poprawia rozkład jazdy autobusów po raz kolejny.A kto na tym najbardziej traci?Pasażer.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot