• 1
 • 2
 • 3
poniedziałek, 09 marzec 2020 17:15

Dlaczego spółka Necko tonie w długach?

Napisała

Na minionej sesji rady miasta na światło dzienne została wyciągnięta sprawa długu, z jakim zmaga się augustowska spółka Necko. I chociaż jest to sprawa sprzed wielu lat, radni zainteresowali się dlaczego w firmie doszło do takiej sytuacji.

„Ostatnio dowiedzieliśmy się, że na firmę Necko parę lat temu została nałożona kara w wysokości 5 milionów złotych. Czy osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy zostały pociągnięte do odpowiedzialności i co było powodem nałożenia tej kary?” – pytała radna Jolanta Oneta Roszkowska.

Głos w tej kwestii zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz przekazał radcy prawnemu, pani Beacie Kornelius, aby wyjaśniła jak cała sprawa przedstawia się od strony formalnej.

„Kara została ustalona na łączną wysokość 5 milionów 165 tysięcy 126 złotych i była to tzw. opłata za korzystanie ze środowiska z tytułu składowania odpadów, która stanowiła różnicę pomiędzy opłatami należnymi, a wynikającą z wykazów, które spółka składała. Ta kara została nałożona za rok 2007, 2008 i 2009 z uwagi na to, że pozwolenie na prowadzenie składowiska odpadów z 2003 roku wygasło z dniem 31 grudnia 2006 roku. Spółka nie wystąpiła o wydanie nowego pozwolenia i niestety doszło do sfałszowania pieczęci na tym pozwoleniu i doszło do użycia dokumentu tego pozwolenia jako autentycznego, a wcześniej do podrobienia tego dokumentu. W związku z tym, iż to składowisko było nadal eksploatowane, Urząd Marszałkowski naliczył opłatę ponad 5 milionów złotych. Ta kara jest sukcesywnie spłacana przy znaczącym udziale środków z budżetu gminy miasta Augustów” – tłumaczyła Beata Kornelius.

Filip Chodkiewicz poinformował wszystkich zgromadzonych, iż te problemy trwają nie od dziś i że wynikają z błędów popełnionych wiele lat temu. Powiedział, że miasto bardzo wpiera spółkę w trudnej sytuacji, w której się znalazła.

„Chciałem przypomnieć, że to była sytuacja zastana, nawet nie w tej kadencji, tylko jeszcze w poprzedniej. Już jesteśmy właściwie na finiszu tego trudnego czasu. Warto o tym mówić, bo spółka Necko wykonuje szereg ważnych zadań na rzecz mieszkańców miasta i warto przypominać skąd wzięły się te olbrzymie problemy. Bo to nie wzięło się z dzisiaj, z wczoraj, czy z obecnych działań, tylko ma swoje źródło tam, w dokonanym kiedyś przestępstwie” – powiedział pan Chodkiewicz.

Na chwilę obecną augustowska spółka Necko ma do spłaty jeszcze milion złotych kary.

5 komentarzy

 • Link do komentarza wreg środa, 11 marzec 2020 08:48 napisane przez wreg

  To ja pytam Pana Burmistrza: czy jak zrobię przekręt, coś sfałszuję, wyłudzę itd. to czy Urząd Miasta zapłaci za mnie? Jeżeli nie to dlaczego? Ktoś dokument sfałszował, ktoś brał pensje, nagrody, premie. Jest też nadzór. I co? Nic! Winnych nie ma? Dlaczego mieszkańcy mają finansować przekręty?

 • Link do komentarza aga wtorek, 10 marzec 2020 14:30 napisane przez aga

  A dlaczego UM nie kontrolował i zapewne nie kontroluje takich pozwoleń? Przecież to spółka miejska?

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 10 marzec 2020 08:36 napisane przez Mieszkaniec

  A co w ustaleniami prokuratury? Doszło do fałszerstwa dokumentów, kto za to odpowiedział? Dlaczego miasto płaci karę, defakto z kieszeni wszystkich mieszkańców. Osoba odpowiedzialna ze te zaniedbania powinna odpowiadać finansowo! Zamieciono pod dywan? Czy jak?

 • Link do komentarza Izabela Piasecka poniedziałek, 09 marzec 2020 22:55 napisane przez Izabela Piasecka

  To może proszę podpowiedzieć dlaczego Pani Piasecka ma wyjaśnić???

 • Link do komentarza Necko poniedziałek, 09 marzec 2020 17:27 napisane przez Necko

  Może to Pani Piasecka powinna wyjaśniać jak doszło do takiej kary?
  Czy może pamięć za krótka?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot