Wydrukuj tę stronę
środa, 11 marzec 2020 13:02

Wszystkie szkoły w Polsce zostaną zamknięte – jest decyzja

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Dziś premier poinformował, że wszystkie przedszkola, szkoły oraz uczelnie wyższe zostaną zamknięte. Nieczynne mają być również kina, teatry i muzea.

W związku z coraz częstszymi przypadkami zarażenia koronawirusem w naszym kraju, zapadła decyzja o zamknięciu wszystkich placówek edukacyjnych w Polsce. Zajęcia nie będą realizowane od dnia 12 marca, a wszystkie placówki zostaną wyłączone z funkcjonowania od 16 marca do 25 marca.

Od czwartku 4,58 mln uczniów z 24 tys. szkół w całym kraju nie będzie miało lekcji, od poniedziałku szkoły zostaną zamknięte. Zamkniętych zostanie także 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego, do których uczęszcza 1,41 mln dzieci. Dotyczy to zarówno placówek publicznych jak i niepublicznych.

Rząd apeluje także o zamykanie klubów seniora. Uspokaja jednak, że na dzień dzisiejszy nie ma potrzeb odwoływania mszy w kościołach oraz nie istnieje potrzeba dokonywania nadmiernych zakupów.

„Tutaj jesteśmy bardzo dobrze zabezpieczeni, nasza sytuacja jest daleka od paniki. Apeluję o rozwagę i godne podejście do tematu” – mówił na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

„Należy zachować daleko idący rozsądek. Spacer z dzieckiem jest wręcz wskazany, ale już jazda autobusem nie jest wskazana. Podstawowa zasada polega na tym, żeby unikać skupisk ludzkich” - poinformował minister zdrowia.

„Nie znamy natury koronawirusa. Ten wirus szybko potrafi się mutować. Być może będziemy musieli przez dłuższy czas z wirusem żyć. Przyjmowanie założenia, że latem wszystko będzie w porządku, byłoby nieodpowiedzialne. Lepiej założyć najgorszy możliwy scenariusz, czyli szerokie rozprzestrzenianie się wirusa po różnych grupach społecznych. Lepiej zastosować działania, które może ktoś za pół roku opisze jako nieco nadmiarowe” – powiedział premier Morawiecki.

Niektórzy włodarze miast już zachęcają starsze osoby, aby msze święte oglądali tylko w telewizji, zaś niektórzy politycy apelują o rozważenie możliwości przesunięcia wyborów prezydenckich na jesień.