• 1
 • 2
 • 3
czwartek, 12 marzec 2020 12:00

Dofinansowanie na usuwanie azbestu przepadło

Napisała

W Augustowie znajduje się jeszcze wiele budynków, których dachy pokryte są materiałami zawierającymi azbest, czyli szkodliwą, rakotwórczą substancją. Usuwanie wyrobów zawierających azbest miało być w 2020 roku dofinansowane, jednak miasto spóźniło się ze złożeniem wniosku o dotację i wielu mieszkańców, jeśli chodzi o tę kwestię, musiało obejść się smakiem. Sprawa ta została poruszona na ostatniej sesji rady miejskiej. W jaki sposób swoje niedopatrzenie wyjaśniali włodarze miasta?

„W województwie podlaskim w roku 2020 przeznaczone zostanie 1 milion 200 tysięcy złotych na dotacje dla samorządów na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Nabór wniosków na rok 2020 trwał od dnia 2 stycznia 2020 roku do dnia 31 stycznia. Zgodnie z informacją otrzymaną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, do dnia 31 stycznia wnioski złożyło 113 spośród 118 gmin województwa podlaskiego. Do dnia 31 stycznia wniosku nie złożyło pięć gmin: Augustów, Zambrów, Łomża, Nowy Dwór, Siemiatycze, w tym dwóch wnioskodawców, tj. Augustów i Zambrów złożyło swoje wnioski po terminie zakończenia naboru. Dlaczego wniosek został przez Gminę Augustów Miasto złożony po terminie?”– zapytała radna Aleksandra Maria Sigillewska.

W tej sprawie głos zabrał zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz.

„Faktycznie nastąpiło takie zdarzenie, że wniosek Miasta Augustów wpłynął po terminie. Mogę powiedzieć, że osoby odpowiedzialne za to nie pracują obecnie w urzędzie”.

Jak się okazało, Referat Gospodarki Komunalnej Ochrony Środowiska jest w stałym kontakcie z osobami, które nie otrzymają dofinansowania na usuwanie azbestu w wyniku niedotrzymania przez Urząd Miejski terminu składania wniosków. Na chwilę obecną prowadzone są obserwacje oraz wyszukiwane są dodatkowe programy dotyczące kwestii pozyskiwania funduszy na usuwanie azbestu. Referat zapewnia, że otrzymał już sygnały, iż Podlaski Urząd Wojewódzki podjął pewne kroki w tej sprawie. Są więc analizowane działania, co należy zrobić, aby przystąpić do programu.

5 komentarzy

 • Link do komentarza JKD piątek, 13 marzec 2020 19:16 napisane przez JKD

  proponuje pozew zbiorowy,są chętni napsoć krwi tym miernotom?

 • Link do komentarza Dziadek piątek, 13 marzec 2020 10:56 napisane przez Dziadek

  Nie pracują... bo odeszli na emeryturę. To zdarzenie nie jest konsekwencją ich niedopatrzenia lecz Pracodawcy, który prawdopodobnie nie kontroluje organizacji pracy w urzędzie?

 • Link do komentarza Piotr czwartek, 12 marzec 2020 21:00 napisane przez Piotr

  Bardzo liczylem na to dofinansowanie. Niestety znowu sie zawiodlem na UM. Po przyjeciu wniosku nikt sie ze mna w tej sprawie nie kontaktowal.

 • Link do komentarza JKD czwartek, 12 marzec 2020 17:34 napisane przez JKD

  azbeście wyląduje w lesie ,a posprzątają go dzielni stróże prawa

 • Link do komentarza 3f czwartek, 12 marzec 2020 16:40 napisane przez 3f

  "Mogę powiedzieć, że osoby odpowiedzialne za to nie pracują obecnie w urzędzie”. To niewiele Pan powiedział, bo azbest leży. Może tak teraz zabrać fundusz na premie i z tego pokryć dofinansowanie usuwania azbestu?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot