• 1
  • 2
  • 3
piątek, 13 marzec 2020 18:24

Jak kościół walczy z koronawirusem

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Z coraz szerzej rozprzestrzeniającym się koronawirusem kościół walczy nie tylko za pomocą nowej modlitwy, która powstała z powodu epidemii. Istnieje również szereg wytycznych, które są zalecane do wprowadzenia przez księży.

„Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię. Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia”– tak brzmi fragment nowej modlitwy.

Jednak kościół, poza zwróceniem się do Boga, postanowił wszcząć dodatkowe formy ochrony przed niebezpiecznym wirusem. Dnia 12 marca Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat, w którym zaleca w kościołach środki ostrożności dotyczące koronawirusa.

Rada rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. wiernym w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Podczas liturgii do dnia 29 marca br. Rada Stała Episkopatu Polski nakazuje kapłanom kierować się zasadami higieny, zachęca do podawania Komunii Świętej na rękę, przekazywania sobie znaku pokoju przez skinienie głową, powstrzymywanie się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Zaleca także nakładanie na kratki konfesjonałów folii ochronnych oraz zrezygnowanie z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Ponadto odwołane są również liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania oraz zawieszone zostały pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę, a także rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.

Czy w augustowskich kościołach, zgodnie z zaleceniami, zachowywane są środki ostrożności? O to zapytaliśmy księdza prałata Jerzego Owsiankę, proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej.

„Podczas Mszy Świętej mówi się o przestrzeganiu zaleceń, jednak decyzję pozostawiamy naszym wiernym” – poinformował nas ksiądz prałat. „Jeżeli ktoś, przystępując do Komunii Świętej, wyciągnie ręce, to opłatek dostaje do ręki. Jesteśmy w tym względzie elastyczni”.

Proboszcz Owsianka zapytany, czy zamierza zwiększyć ilość nabożeństw, odpowiedział: „Już drugą niedzielę z rzędu obserwuję, że podczas mszy wiernych jest coraz mniej, dlatego nie widzę sensu zwiększania ilości nabożeństw. Wychodzę z założenia, że jeżeli lęk przed przyjściem do kościoła spowodowany przez koronawirusa jest niepokonalny, to decyzję w tej kwestii pozostawiam parafianom” – powiedział ksiądz prałat.

Proboszcz augustowskiego kościoła poinformował nas również o tym, że czeka na wytyczne od biskupa ordynariusza, co do przestrzegania dodatkowych form ochrony przed koronawirusem w swojej świątyni.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot