• 1
  • 2
poniedziałek, 16 marzec 2020 13:00

Uwaga na niebezpieczny „łańcuszek” o koronawirusie!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Po sieci zaczął krążyć groźny „łańcuszek” dotyczący koronawirusa. Ten wpis, pojawiający się na Facebooku, traktuje o tym, jak skutecznie walczyć z COVID-19. Jest jednak tylko i wyłącznie wprowadzającą w błąd informacją.

Łańcuszek o koronawirusie przekazywany jest poprzez aplikację Messenger, a zalecenia i instrukcje w nim zawarte są nieprawdziwe i nie należy się do nich stosować. Porady dotyczące zapobiegania zachorowaniu, które znajdują się we wpisie, to błędne informacje. Nie należy podawać ich dalej.

Treść „łańcuszka” brzmi następująco (pisownia oryginalna):

„Przekazuję informacje od czeskich przyjaciół, pochodzą one od lekarza, który pracuje w szpitalu w Shenzhen. Brał udział w badaniu wirusowego zapalenia płuc w Wu-chan. Zapalenie płuc koronawirusowe objawia się suchym kaszlem bez przeziębienia! To najłatwiej zidentyfikować. Wirus Wuhan nie jest odporny na ciepło, ginie przy temperaturze 26-27 stopni C. Dlatego pij więcej ciepłej wody. Jeśli to nie pomoże, to chociaż nie boli. Chodźcie częściej na słońce, pijcie ciepłą wodę. Nie jest to lekarstwem, ale przydatne, nie obciąża organizmu. Picie ciepłej wody jest skuteczne wobec wielu wirusów. Unikaj picia zimnych napojów, lodu, nie jedz lodów…

Zalecenie lekarza dotyczące koronawirusa:

1. Średnica komórek wirusowych wynosi około 400-500 nm, więc każda maska może ją filtrować nie tylko model N95. Jeśli zainfekowana osoba kicha, wirus rozprzestrzeni się na odległość około 3 metrów, zanim spadnie na ziemię i tam pozostanie.

2. Gdy już znajduje się na powierzchni metalu, żyje co najmniej 12 godzin. Pamiętajcie, bo jeśli dotykacie jakiejkolwiek metalowej powierzchni (klamki, klawiatury, przyciski w windzie trzeba dokładnie umyć ręce mydłem.

3. Wirus może pozostać aktywny na tkance, ubraniu przez 6 do 12 godzin. Normalne pranie powinno zabić wirusa. Co do zimowej odzieży, której nie można często prać, zaleca się wystawić ją na słońcu, aby zabić wirusy.

Nowy koronawirus NCP w organizmie przez wiele dni nie musi wykazywać oznak infekcji, więc skąd wiedzieć, czy dana osoba jest zarażona? Według najnowszych danych okres inkubacji może potrwać do 28 dni w przypadku COVID 19. Tajwańscy eksperci zapewniają prosty auto-test, który możemy wykonywać każdego ranka. Weź głęboki oddech i wstrzymaj oddech dłużej niż 10 sekund. Jeśli pomyślnie zakończysz badanie bez kaszlu, bez dyskomfortu, zatłoczenia, napięcia itp., udowodnione jest, że w płucach nie ma mukowiscydozy, co w zasadzie oznacza brak infekcji. W krytycznych czasach proszę codziennie rano wychodzić na świeże powietrze (…) Prosimy o wysłanie SMS o koronawirusie innym i udostępnianie go rodzinie, znajomym i wszystkim”.

Informacje zawarte w „łańcuszku” są w większości nieprawdziwe, a instrukcje wprowadzają w błąd. Twierdzenie, że temperatura 26 – 27 stopni Celsjusza zabije wirusa, a picie ciepłej wody pomoże w jego zwalczaniu są kłamstwem. Również informacja na temat pozytywnego wpływu promieni słonecznych na zdrowie jest fake newsem. Treść mówiąca o tym, że maseczki skutecznie ochronią nas przed zarażeniem również wprowadza w błąd. Maseczki są bowiem skuteczne jedynie w przypadku osób narażonych na kontakt z dużymi zbiorowiskami lub tych, które źle się czują. Część tekstu, w której mowa o auto-teście również jest informacją nieprawdziwą.

Poruszając się w mediach społecznościowych należy bardzo uważać na tego rodzaju rzeczy. Łatwość przekazywania informacji poprzez social media sprawia, że niestety również fake newsy rozprzestrzeniają się w błyskawiczny sposób. Dlatego wszystko, co czytamy na platformach społecznościowych należy weryfikować i zastanowić się kilka razy zanim przekaże się to dalej. Wszelkie zasady związane z zapobieganiem zarażeniu koronawirusem są umieszczone na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia, a także na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek