• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 17 marzec 2020 20:23

Koronawirus: Banki zawieszają spłaty rat kredytów

Napisane przez RED

Z powodu epidemii koronawirusa, kolejne polskie banki zawieszają obowiązek spłaty rat kredytów. Nawet na pół roku. W kilku bankach spłaty rat możemy zawiesić już teraz.

 

O tym, co prawdopodobnie wydarzy się w polskiej gospodarce już w najbliższych dniach, możemy dowiedzieć się, obserwując rozwój wydarzeń we Włoszech. Miliony ludzi zamknięte w domach, pozamykane firmy, przestój w pracy i... brak dochodów. A to wszystko w sytuacji, gdy na milionach ludzi ciąży obowiązek regulowania sztywnych wydatków, takich jak składki ZUS czy raty kredytów.

We Włoszech, zobowiązania ludności wobec banków uregulowane zostały ustawą. Przyjęte w zeszłym tygodniu przepisy wstrzymują bowiem spłaty rat kredytów hipotecznych na okres aż 18 miesięcy.

W Polsce sytuacja rozwinęła się jednak inaczej. Politycy zaapelowali bowiem do sektora bankowego, aby ten dobrowolnie wprowadził rozwiązania umożliwiające zawieszenie spłat rat kredytów w okresie epidemii.

Najpierw z apelem do banków wyszła Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, która zaapelowała o wprowadzenie wakacji kredytowych na okres do 3 miesięcy. Następnie, podobny apel wystosował do sektora bankowego Prezydent Andrzej Duda:
"Zwróciłem się do przedstawicieli sektora bankowego z prośbą o stworzenie warunków umożliwiających zawieszenie spłacania kredytów dla osób fizycznych i firm na okres 3 do 6 miesięcy."

Szybko okazało się, iż pójście drogą włoską i wprowadzanie rozwiązań ustawowych w Polsce prawdopodobnie nie będzie konieczne, gdyż już 16 marca Związek Banków Polskich wydał komunikat, w którym poinformował, iż:
"Banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy."

Zgodnie z zapewnieniami ZBP, zawieszenie spłaty rat będzie dotyczyć kredytów mieszkaniowych oraz kredytów gotówkowych, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców.

Na szczegółowe rozwiązania nie trzeba było długo czekać. Pierwszy bank przedstawił bowiem szczegóły jeszcze tego samego dnia. W mBanku, bo o nim mowa, wszyscy kredytobiorcy będą mogli wstrzymać spłatę raty (a konkretnie, jej części kapitałowej) aż na 6 miesięcy. mBank zdecydował się więc na rozwiązanie znacznie dalej idące, niż wynikało to z zaleceń ZBP. W tym banku wnioski o zawieszenie rat można składać już teraz, drogą elektroniczną. Wakacje kredytowe przyznawane są bezpłatnie każdemu, kto o nie zawnioskuje.

Kolejnymi bankami, które zareagowały w dniu dzisiejszym, są PKO BP i Raiffeisen Bank. W tym przypadku jednak, raty mogą być zawieszone jedynie na 3 miesiące.

Kolejne banki z pewnością ogłoszą swoje decyzje o możliwości zawieszenia rat już w najbliższych godzinach. Kredytobiorcy zainteresowani odroczeniem płatności rat powinni zatem na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez swoje banki.

 

Źródło : zus.pox.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot