• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 19 marzec 2020 11:29

Chcą usypiać zwierzęta w obawie przed koronawirusem

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła życie ludzi na całym świecie. W związku z narastającym niepokojem i obawą o swoje zdrowie niektórzy są w stanie posunąć się do bardzo drastycznych rozwiązań – chcą usypiać swoje zwierzęta! Czy takie przypadki mają miejsce również w Augustowie?

W sieci można natknąć się na coraz częstsze informacje o tym, że polscy właściciele czworonogów podejmują decyzję o ich uśpieniu. Zwierzęta są całkiem zdrowe, ale ludzie, bojąc się, że ich pupil „przyniesie” coś z dworu, chcą za wszelką cenę pozbywać się zwierząt, aby chronić swoje zdrowie.

Krajowi weterynarze donoszą, że ludzie wręcz żądają uśpienia swojego psa czy kota. Dochodzi nawet do dużo drastyczniejszych i przerażających sytuacji, kiedy to właściciele decydują się wziąć sprawy w swoje ręce. Do takiego zdarzenia doszło np. w województwie dolnośląskim, gdzie do weterynarza zgłosiła się osoba z psem, który miał odrąbaną głowę. Osoba ta zażądała zutylizowania zwłok.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, aby nie mordować zwierząt, ponieważ nie istnieją dowody na to, że psy i koty przenoszą koronawirusa.

Weterynarze są przerażeni falą próśb o „humanitarne” usypianie zwierząt ze strachu przed „złapaniem” od nich choroby. Nawołują do zachowania zdrowego rozsądku oraz zaprzestania takich bezwzględnych działań. Lekarze podkreślają, że obawa przed koronawirusem nie jest powodem do uśpienia zdrowego zwierzęcia oraz że etyka nie pozwala im na wykonywanie takich zabiegów.

Czy do tego rodzaju drastycznych sytuacji dochodzi również w Augustowie? Zapytaliśmy o to miejscowych weterynarzy. Okazało się, że na szczęście jeszcze nikt nie zgłosił się do nich w takim celu.

„Słyszałem o tego rodzaju procederach, ale nikt jeszcze w tej sprawie się do mnie nie zwrócił i mam nadzieję, że nigdy się to nie stanie. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mógł na mnie wymóc, abym uśpił zdrowe zwierzę. Mam nadzieję, że żaden lekarz tego nie zrobi” – poinformował nas jeden z augustowskich weterynarzy.

Światowa Organizacja Zdrowia zapewnia, że zwierzęta nie przenoszą koronawirusa, jednak apeluje, aby po kontakcie ze zwierzętami umyć ręce mydłem i wodą. Chroni to bowiem przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot