• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 19 marzec 2020 15:47

Augustowskie firmy o skutkach epidemii koronawirusa

Napisała

Niebezpieczny koronawirus wywiera niesamowity wpływ na ogólnoświatową gospodarkę. Według ekspertów, najtrudniejszą sytuację mają branże turystyczna, transportowa oraz rozrywkowa. O tym, jak w dobie kryzysu radzą sobie augustowskie firmy, rozmawialiśmy z ich właścicielami.

Skutki epidemii koronawirusa jako pierwsze zaczęły odczuwać branże rozrywkowa, transportowa i turystyczna. Wielu przedsiębiorców już apeluje do rządu o pomoc. Zamknięte sklepy, kina, bary, restauracje, zamknięte granice, odwołane loty – te obostrzenia niosą za sobą ogromne straty dla właścicieli punktów gastronomicznych, biur turystycznych czy firm trudniących się transportem.

„Nasze biuro podróży jest otwarte, jednak skrócone są godziny pracy. Klienci przychodzą, dzwonią i piszą maile w celu uzyskania porad dotyczących np. przekładania terminów wycieczek i innych wyjazdów. Wycieczek zagranicznych nie ma. Tracimy, jak większość branż” – poinformowała nas właścicielka jednego z augustowskich biur turystycznych.

Bardzo duże zmiany zaszły również w funkcjonowaniu restauracji. Są one zamknięte, za to większą popularnością cieszą się w tej chwili dostawy jedzenia do domów.

„Przed epidemią dań na wynos sprzedawaliśmy znacznie mniej. Teraz klienci dzwonią, a my dowozimy. Zajmujemy się również produkcją garmażerki dla sklepów, która bardzo dobrze nam schodzi. Jeśli chodzi o pracowników, to część z nich jest na urlopie. Dbamy o to, aby nie pozostali bez środków do życia” – powiedział kierownik restauracji w Augustowie.

Zainteresowaliśmy się także, jak w obecnej sytuacji radzą sobie firmy transportowe. Z rozmowy z właścicielem jednego z mniejszych zakładów dowiedzieliśmy się, że w usługach panuje przestój.

„Pracy jest mało, więc samochody wyjeżdżają tylko raz w tygodniu. Przedtem było tego znacznie więcej. W tej chwili pracuje dwóch kierowców. Dałem zajęcie swoim pracownikom, a ja siedzę w domu”.

Jak widać, augustowskie firmy również zostały dotknięte kryzysem spowodowanym przez epidemię koronawirusa. Jednak starają się radzić sobie z obecną trudną sytuacją, przede wszystkim nie pozostawiając swoich pracowników bez wsparcia.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot