• 1
  • 2
piątek, 20 marzec 2020 12:43

Wojsko wychodzi na ulice

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Od północy 19 marca Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej wychodzą na ulice, aby wspomagać pracę policji. Co dokładnie będzie należało do obowiązków wojska?

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że decyzja o zaangażowaniu wojska zapadła „w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w kraju”. Obowiązuje ona od północy 19 marca 2020 r. Wszelkie zadania oraz liczebność i skład sił zbrojnych Minister Obrony Narodowej określił w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Ponad 2,1 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem będzie dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi wspierają służby MSWiA w ochronie granic, pomagają osobom w kwarantannie oraz w transporcie medykamentów do szpitali. Od dziś żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej wspierają działania Straży Granicznej na obszarze województw śląskiego i małopolskiego” – poinformował Mariusz Błaszczak.

Wojsko utrzymuje również w pełnej gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej, które w razie potrzeby będą przeznaczone dla ludności cywilnej. Zadaniem żołnierzy jest również udzielenie kilkudziesięciu pojazdów sanitarnych i mikrobusów, samolotów i śmigłowców do ewakuacji medycznej, 10 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych oraz mobilnych zespołów medycznych.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek