• 1
  • 2
  • 3
sobota, 21 marzec 2020 09:24

Podlaska KAS mimo ograniczeń realizuje wszystkie zadania

Napisane przez RH

Mimo wprowadzonych ograniczeń w kontakcie bezpośrednim z podatnikami, podlaska Krajowa Administracja Skarbowa realizuje swoje zadania na bieżąco. Większość spraw podatkowych można załatwić on-line, a na osoby chcące rozwiać swoje wątpliwości urzędnicy czekają pod dyżurnymi numerami telefonów. Na granicy, obok codziennych zadań, funkcjonariusze podlaskiej KAS wspierają pozostałe służby, w tym na przejściach w Budzisku i Ogrodnikach gdzie czasowo wprowadzono kontrole podróżnych wjeżdżających do kraju.

 

Ograniczenia w kontaktach bezpośrednich wprowadzone ze względu na konieczność ograniczania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa sprawiły, że znacznie częściej przekazujemy podatnikom informacje telefonicznie i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Liczba rozmów telefonicznych obsługiwanych przez urzędy skarbowe wzrosła o kilkadziesiąt, a w przypadku większych urzędów nawet o kilkaset telefonów dziennie.

Pracownicy urzędów skarbowych, tak jak dotychczas wykonują swoje obowiązki w zakresie obsługi dokumentów. Podatnicy chętnie korzystają z formy elektronicznej przesyłając zeznania podatkowe, wnioski o wydanie zaświadczeń, wnioski o przeksięgowanie i inne dokumenty oraz wyjaśnienia. Część podatników korzysta z tradycyjnej formy papierowej i składa dokumenty w przeznaczonych do tego urnach. Tylko w Urzędzie Skarbowym w Suwałkach, jest w ten sposób pozostawianych około 300 dokumentów dziennie.  

Na bieżąco dokonujemy zwrotu podatku osobom, które rozliczyły swoje zeznanie PIT i wykazały w nim nadpłatę. Przykładowo w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Białymstoku zwrócono dotychczas pieniądze blisko 17 tysiącom podatników, na których konta trafiły prawie 23 miliony złotych.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS na polsko-litewskich przejściach granicznych w Budzisku i Ogrodnikach uczestniczą w prowadzonej kontroli sanitarnej przemieszczania osób oraz stanu zdrowia podróżnych i wspomagają w tym funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Funkcjonariusze KAS dbają o bezpieczeństwo finansowe Państwa i przeciwdziałają wprowadzaniu do Polski towarów zabronionych, na bieżąco prowadząc kontrolę pojazdów przy wykorzystaniu m.in. skanera RTG. W nocy z niedzieli na poniedziałek w punkcie kontrolnym w Budzisku funkcjonariusze udaremnili przemyt do Polski 30 000 szt. papierosów ukrytych w ciężarówce kierowanej przez obywatela Polski.

Mimo wprowadzonych ograniczeń związanych z przekraczaniem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej ruch związany z międzynarodową wymianą towarów jest dozwolony i odbywa się na bieżąco. Od 14 do 19 marca funkcjonariusze podlaskiej KAS na drogowych przejściach granicznych z Białorusią w Kuźnicy i Bobrownikach skontrolowali i odprawili blisko 9500 samochodów ciężarowych.


Radosław Hancewicz

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
Weterynarz
DrewSot