• 1
 • 2
 • 3
sobota, 21 marzec 2020 09:50

Miasto Augustów wyposaża swoją OSP

Napisane przez KK

Do Augustowa trafiły pierwsze partie sprzętu zamówionego przez Miasto w celu specjalnego doposażenia Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów – Lipowiec. W czwartek 12 marca na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zwołanej na wniosek Burmistrza Mirosława Karolczuka radni przychylili się do wniosku Burmistrza i przyjęli przygotowane przez niego rozwiązania pozwalające zarezerwować finanse na zakupy związane z zagrożeniem epidemicznym.

 

- Z zagrożeniem epidemicznym walczą służby państwowe. Na terenie powiatu koordynacja działań antykryzysowych należy do Starosty. Jednak wszyscy musimy po pierwsze dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i podejmować skuteczne działania wszędzie tam, gdzie pozwala nam na to prawo. Nie możemy siedzieć bezczynnie, dlatego zdecydowałem o pilnych zakupach, które zdecydowanie podniosą nasze szanse w walce z epidemią. Nie mam wpływu na wyposażenie służb państwowych, ale jako Burmistrz mam prawo wyposażyć nasze OSP najlepiej jak to tylko możliwe. Ten sprzęt posłuży przecież mieszkańcom. Podobnie jak urządzenia do szpitala, na których zakup przekazaliśmy pieniądze Powiatowi Augustowskiemu. – wyjaśnił Burmistrz.

Jednostka OSP Augustów Lipowiec otrzymała od Miasta miedzy innymi:

1. Nowoczesny pneumatyczny namiot dekontaminacyjny wraz z natryskami i przyczepą do transportu. Urządzenie służy do odkażania osób powracających w specjalnych kombinezonach ze strefy skażonej. Podobny sprzęt w Augustowie ma na wyposażeniu jedynie jednostka Państwowej Straży Pożarnej, ale obecnie wypożyczyła go na przejście graniczne,
2. Ultralekkie butle na sprężone powietrze wykonane z kompozytów, pozwalające na działanie ratowników bez konieczności oddychania w skażonej wirusem atmosferze,
3. Specjalistyczne kombinezony wielorazowego użytku izolujące ratowników od skażonego wirusem otoczenia,
4. Gogle i rękawice chemoodporne,
5. Maski pełno twarzowe z systemem komunikacji,
6. Lekkie noszaki AirGo do butli i aparaty nadciśnieniowe,
7. Kombinezony jednorazowe,
8. Płyn dezynfekcyjny do stosowania między innymi w namiocie dekontaminacyjnym,
9. Jednorazowe środki ochrony osobistej,
10. Aparaty ochrony dróg oddechowych.
 
- Ten sprzęt to wyposażenie z wyższej półki. W czasie epidemii może on warunkować możliwość działania jednostki i pozwalać ratować ludzkie życie. Myślę, że nasza OSP jest w tej chwili najlepiej wyposażoną pod kątem działania w czasie epidemii jednostką w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Cieszę się, że Augustów dał przykład prawdziwej odpowiedzialności i działania z wyprzedzeniem. Sądzę, że gdyby sprzęt został zamówiony choćby 1 dzień później, to nie otrzymalibyśmy większości zamówienia. Mam nadzieję, że inne miasta i gminy wezmą z nas szybko przykład, bo stan zagrożenia epidemicznego zmieniono właśnie w stan epidemii – powiedział Zbysław Kurczyński, Prezes OSP Augustów – Lipowiec.

 

Źródło: UM w Augustowie
 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Geralt poniedziałek, 23 marzec 2020 22:17 napisane przez Geralt

  Wreszcie jakieś mądre i przemyślane decyzje ! Widać kto mądry przed, a nie po ......

 • Link do komentarza mieszkaniec Augustowa poniedziałek, 23 marzec 2020 09:18 napisane przez mieszkaniec Augustowa

  Widać że naszym Włodarzom zależy na bezpieczeństwie !!!! To w jakimś stopniu z moich podatków, brawo, bardzo dobrze zainwestowany pieniądz. Strażacy na pewno dobrze wykorzystają ten sprzęt!!!!

 • Link do komentarza przede wszystkim wiedza niedziela, 22 marzec 2020 22:42 napisane przez przede wszystkim wiedza

  Strzał w dychę. Oby chłopaki jak najmniej z niego korzystali. A ratownik to z choinki chyba - od kiedy to samorząd miejski finansuje pogotowie ratunkowe albo policję ? Jeśli strażak służy w Augustowie to jest ewidentnie niedoinformowany w pewnych kwestiach, no i te kompleksy, czuć na odległość:-)

 • Link do komentarza Ratownik niedziela, 22 marzec 2020 18:37 napisane przez Ratownik

  Obrona burmistrza nie zmienia faktu .że Ci którzy są na pierwszej linii -Pogotowie i Policja nie dostali od władz samorządowych ani grosza .Chociażby na środki ochrony osobistej.My jesteśmy mieszkańcami tego miasta i narażamy się codziennie.Może p.Starosta i Burmistrz coś przemyślą?Serdeczne dzięki p.Dobkowskiemu za darmową ,najlepszą kawę w mieście, Szufladzie za zajebisty żurek.

 • Link do komentarza Manek niedziela, 22 marzec 2020 14:49 napisane przez Manek

  A dla mnie to pasuje. Może nie wykorzystają a może się jednak przyda. Nie za szkodzi być ubezpieczonym. A w treści art. jest wyraźnie napisane, że burmistrz nie ma wpływu na wyposażenie jednostek państwowych więc wspomaga rodzimą OSP. To także Twoja no chyba żeś nie wiadomo skąd.

 • Link do komentarza maxi niedziela, 22 marzec 2020 13:40 napisane przez maxi

  jak powtórzy się scenariusz włoski to nikt nie będzie patrzył na zarządzenia, wolę tak wydane pieniądze niż na bezsensowne znicze i sztandary

 • Link do komentarza Ratownik niedziela, 22 marzec 2020 12:55 napisane przez Ratownik

  Strażacy ochotnicy na czele!!!!! Zamiast wspomóc pogotowie ratunkowe i Policję??? Brawo burmistrz-Żenada

 • Link do komentarza strażak sobota, 21 marzec 2020 22:15 napisane przez strażak

  PROPAGANDA! ambicja kogoś poniosła? kto to konsultował? widzimisię prezesa? przecież zgodnie z zarządzeniami i innymi dokumentami OSP nie bierze udziału przy akcjach z zakresu korona wirusa!! ten sprzęt im nigdy się nie przyda! kasa wyrzucona w błoto!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
Weterynarz
DrewSot