• 1
  • 2
sobota, 21 marzec 2020 09:50

Miasto Augustów wyposaża swoją OSP

Napisane przez KK

Do Augustowa trafiły pierwsze partie sprzętu zamówionego przez Miasto w celu specjalnego doposażenia Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów – Lipowiec. W czwartek 12 marca na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zwołanej na wniosek Burmistrza Mirosława Karolczuka radni przychylili się do wniosku Burmistrza i przyjęli przygotowane przez niego rozwiązania pozwalające zarezerwować finanse na zakupy związane z zagrożeniem epidemicznym.

 

- Z zagrożeniem epidemicznym walczą służby państwowe. Na terenie powiatu koordynacja działań antykryzysowych należy do Starosty. Jednak wszyscy musimy po pierwsze dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i podejmować skuteczne działania wszędzie tam, gdzie pozwala nam na to prawo. Nie możemy siedzieć bezczynnie, dlatego zdecydowałem o pilnych zakupach, które zdecydowanie podniosą nasze szanse w walce z epidemią. Nie mam wpływu na wyposażenie służb państwowych, ale jako Burmistrz mam prawo wyposażyć nasze OSP najlepiej jak to tylko możliwe. Ten sprzęt posłuży przecież mieszkańcom. Podobnie jak urządzenia do szpitala, na których zakup przekazaliśmy pieniądze Powiatowi Augustowskiemu. – wyjaśnił Burmistrz.

Jednostka OSP Augustów Lipowiec otrzymała od Miasta miedzy innymi:

1. Nowoczesny pneumatyczny namiot dekontaminacyjny wraz z natryskami i przyczepą do transportu. Urządzenie służy do odkażania osób powracających w specjalnych kombinezonach ze strefy skażonej. Podobny sprzęt w Augustowie ma na wyposażeniu jedynie jednostka Państwowej Straży Pożarnej, ale obecnie wypożyczyła go na przejście graniczne,
2. Ultralekkie butle na sprężone powietrze wykonane z kompozytów, pozwalające na działanie ratowników bez konieczności oddychania w skażonej wirusem atmosferze,
3. Specjalistyczne kombinezony wielorazowego użytku izolujące ratowników od skażonego wirusem otoczenia,
4. Gogle i rękawice chemoodporne,
5. Maski pełno twarzowe z systemem komunikacji,
6. Lekkie noszaki AirGo do butli i aparaty nadciśnieniowe,
7. Kombinezony jednorazowe,
8. Płyn dezynfekcyjny do stosowania między innymi w namiocie dekontaminacyjnym,
9. Jednorazowe środki ochrony osobistej,
10. Aparaty ochrony dróg oddechowych.
 
- Ten sprzęt to wyposażenie z wyższej półki. W czasie epidemii może on warunkować możliwość działania jednostki i pozwalać ratować ludzkie życie. Myślę, że nasza OSP jest w tej chwili najlepiej wyposażoną pod kątem działania w czasie epidemii jednostką w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Cieszę się, że Augustów dał przykład prawdziwej odpowiedzialności i działania z wyprzedzeniem. Sądzę, że gdyby sprzęt został zamówiony choćby 1 dzień później, to nie otrzymalibyśmy większości zamówienia. Mam nadzieję, że inne miasta i gminy wezmą z nas szybko przykład, bo stan zagrożenia epidemicznego zmieniono właśnie w stan epidemii – powiedział Zbysław Kurczyński, Prezes OSP Augustów – Lipowiec.

 

Źródło: UM w Augustowie
 

Gruby Benek