• 1
  • 2
poniedziałek, 23 marzec 2020 13:00

Wielkanoc w cieniu koronawirusa

Napisała

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Jak będzie ona wyglądała w obliczu tej wyjątkowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy? Czekają nas święta, jakich jeszcze nie było.

Prezydium Episkopatu wydało oświadczenie dotyczące tego, jak będzie wyglądało Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania w 2020 roku. Według wytycznych, w Wielki Czwartek w Mszy Świętej Krzyżma ma uczestniczyć niewielkie grono – jedynie biskup i jego najbliżsi współpracownicy. Nie odbędzie się również obrzęd umywania nóg. Nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek powinna być obchodzona w jak najmniejszych grupach, zaś w Wielką Sobotę zaleca się adorację Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Prezydium Episkopatu podało, iż w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie powinno się używać pokropień.

„Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350” – możemy przeczytać w wystosowanym przez Prezydium Episkopatu dokumencie.

Z sakramentu pokuty, do którego powinno się podchodzić co najmniej raz w roku, wierni korzystają najczęściej w okresie Wielkiego Postu. Czy w dobie koronawirusa będzie można pójść do spowiedzi? Otóż według wytycznych może się to odbywać poza konfesjonałem – np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa. Zaznaczono jednak, że nie należy nadużywać tej szczególnej sytuacji, dlatego zabrania się udzielania rozgrzeszania ogólnego, nie wolno również udzielać spowiedzi przez telefon czy Internet, zakazana jest również publiczna spowiedź.

Nadchodząca Wielkanoc będzie więc zupełnie niepodobna do innych.

Gruby Benek