Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 23 marzec 2020 16:29

Żuraw choreograf

Napisane przez KC
Nadleśnictwo Augustów Nadleśnictwo Augustów

Tak, hiszpańskie flamenco, a właściwie najistotniejsza jego część – taniec, część dziedzictwa światowego UNESCO, którego autorstwo przypisuje się andaluzyjskim Cyganom, to po prostu artystycznie wystylizowane tańce żurawi, które od setek a może i tysięcy lat zimowały w lasach dębu korkowego na Półwyspie Iberyjskim. Hiszpania to jedno z wielu zimowisk żurawi, obok północnej Afryki czy Turcji – ale czy tak będzie nadal?

Zauważając bezsporny wzrost liczebności żurawi w skali Polski i Europy, ornitolodzy jako przyczyny tego zjawiska wymieniają: synantropizację gatunku, rozszerzanie się areału uprawy kukurydzy, ochronę gatunkową na całym kontynencie i ocieplenie klimatu skutkujące przyśpieszeniem lęgów, skróceniem tras przelotów na zimowiska a nawet coraz częstszym zimowaniem w pobliżu lęgowisk.

Niezależnie od wagi poszczególnych czynników miło nam jest spotykać coraz liczniej gniazdujące na naszym terenie te „swojskie strusie”, słuchać ich hejnałów i klangoru, obserwować zloty wieluset osobników w jednym miejscu,  czego i Państwu życzymy.

Tekst: Karol Chodkiewicz

Źródło: Nadleśnictwo Augustów