Wydrukuj tę stronę
środa, 25 marzec 2020 16:49

Las – strefa wolna od koronawirusa. Na jak długo?

Napisała

W dobie koronawirusa apel o pozostawanie w domach jest całkowicie uzasadniony. Lekarze rekomendują jednak krótkie spacery, aby nieco rozruszać i dotlenić organizm. Aby unikać skupisk ludzi wiele osób decyduje się na pójście do lasu, dlatego w tych spokojnych miejscach spotyka się coraz więcej spacerowiczów. Na jak długo lasy pozostaną więc bezpiecznym miejscem? To zależy głównie od nas samych.

Od jakiegoś czasu leśnicy odnotowują wyraźny wzrost liczby osób odwiedzających lasy. Przepełnione parkingi i duże natężenie ruchu na ścieżkach mogą powodować zagrożenie epidemiologiczne. Leśnicy dostrzegają ten problem i w celu jego rozwiązania podejmują odpowiednie działania. Apelują, aby unikać najbardziej popularnych rejonów i rozważają zamknięcie niektórych leśnych parkingów oraz obiektów rekreacyjno-sportowych. Chcą przez to uniknąć stwarzania miejsc, w których mogliby gromadzić się ludzie. Sprawdziliśmy jak sprawa przedstawia się w Nadleśnictwie Augustów. O rozmowę poprosiliśmy nadleśniczego, pana Wojciecha Szostaka.

W augustowskich lasach ostatnio zwiększyła się ilość odwiedzających. W związku z tym pan Szostak odsyła na stronę internetową Nadleśnictwa, skąd można czerpać wskazówki dotyczące miejsc parkingowych i korzystania z nich w taki sposób, aby uniknąć gromadzenia się.

Równolegle ze zwiększeniem się ilości spacerowiczów, niestety zwiększyła się również ilość pozostawianych w lesie śmieci. W związku z tym nadleśniczy Szostak ma do użytkowników lasu apel.

„Apeluję, aby nie zaśmiecać lasów, ponieważ las to zdrowie. Tak jak dziękujemy pielęgniarkom i lekarzom za opiekę w czasie epidemii, odwdzięczmy się naszym lasom, zbierając po kimś butelki. Jeśli ktoś znajdzie w lesie wysypisko śmieci, którego nie zauważyli pracownicy nadleśnictwa, proszę do nas zgłosić, a my sprzątniemy” – mówi pan Wojciech Szostak.

„Wydaliśmy ponad 70 tysięcy złotych na wywóz śmieci z naszych lasów, a w tym roku z pewnością będzie to wyższa kwota. Jednak mimo wszystko zdrowie i życie ludzkie jest najważniejsze” – powiedział nadleśniczy.

Czy istnieje możliwość wprowadzenia zakazu wstępu do lasów? Leśnicy zapewniają, że nie mają takich planów i że wszystkie leśne ścieżki oraz drogi są nadal otwarte dla odwiedzających.

„Nadleśnictwo Augustów nie zamierza wprowadzać żadnych ograniczeń dla rowerzystów i dla pieszych” – poinformował nas pan Szostak. „Zapraszamy do naszych lasów, bo to obecnie jedno z najbezpieczniejszych miejsc”.

Leśnicy liczą jednak na zdrowy rozsądek oraz odpowiednie podejście ludzi. Radzą, aby unikać miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym, a wybierać te ciche, spokojne i mało eksploatowane. Jeśli wszyscy będą działać racjonalnie, lasy na długo pozostaną miejscem, w którym można cieszyć się ciszą, zaznać relaksu oraz pooddychać czystym, świeżym powietrzem.